Spotkanie szefów MSZ Polski i Turcji. "Wspólna walka w zakresie nielegalnej migracji"
Minister spraw zagranicznych Turcji zaproponował pomoc w sprawie nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z Białorusi; pomoc ta będzie sprowadzać się do współpracy naszych wywiadów, wspólnego rozpoznania zagrożeń i kanałów przerzutów - powiedział na konferencji prasowej szef MSZ Zbigniew Rau.
Szef MSZ po rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu podkreślał, że relacje gospodarcze z Turcją są bardzo dobre, wzajemna wymiana handlowa w ubiegłym roku wyniosła 6 mld euro i wyraził nadzieję, że uda się wkrótce osiągnąć 8 mld euro.
- Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie - mówił Rau.
Obszary współpracy Polski i Turcji
Wśród obszarów współpracy z Turcją wymieniał bezpieczeństwo, walkę z terroryzmem, handel, migrację i turystykę.
- Podniosłem kwestię problemów związanych z nielegalną, niekontrolowaną emigracją do naszych państw właśnie z Białorusi, poprosiłem także mojego tureckiego kolegę o zwrócenie większej uwagi na trwający od kilku miesięcy proceder, który związany jest z próbami przekraczania naszej wschodniej granicy przez migrantów przylatujących do Mińska różnymi drogami, także korzystającymi najczęściej z przesiadek w Stambule - mówił szef polskiego MSZ.
- Pan minister, nawiązując do tych praktyk podróżowania z inspiracji białoruskiej przedstawicieli i obywateli różnych państw arabskich przez Stambuł do Mińska, zaoferował wszechstronną pomoc, która najkrócej rzecz ujmując będzie się sprowadzać do współpracy naszych wywiadów, dzielenia się informacjami, wspólnego rozpoznawania miejsc zagrożeń i kanałów przerzutów - dodał Rau.
"600 lat relacji polsko-tureckiej"
Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Rauem podkreślał wagę 600 lat relacji Turcji z Polską i dziękował m.in. za pomoc polskich strażaków podczas pożarów w tym kraju. Określił Polskę jako partnera strategicznego.
Cavusoglu zwracał uwagę na wzajemne wzrastające obroty handlowe, a jako cel wymienił wysokość wymiany handlowej rzędu 10 mld dolarów. Wśród celów swojej wizyty wymienił także rozmowy delegacji przedsiębiorców polskich i tureckich.
Turcja pomoże w kryzysie granicznym
Odnosząc się do kwestii nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z terytorium Białorusi do Polski deklarował pomoc Turcji w tej sprawie. Poinformował, że wystosowane zostanie zaproszenie do szefa polskiego MSWiA, aby odwiedził Turcję w celu konsultacji dalszych działań.
- Jesteśmy gotowi podjąć wspólną prace nad tym problemem, ja również dzielić się doświadczeniami - zarówno z Polską, jak i Litwą - dodał szef MSZ Turcji.
Cavusoglu zaznaczył, że istotna w tym kontekście jest także walka z siatkami przemytników. Poinformował, że przez 9 miesięcy tureckie linie lotnicze przewiozły 600 obywateli irackich głównie do Mińska, połowa z nich wróciła do Turcji.
Rozmowa z Ukrainą o współpracy bilateralnej
Spotkanie - jak poinformowały służby prasowe polskiego resortu spraw zagranicznych - odbyło się na marginesie konferencji Warsaw Security Forum 2021.
"Z satysfakcją odnotowujemy wysoką częstotliwość polsko-ukraińskich spotkań dwustronnych, w tym pierwsze od lat spotkanie premierów Polski i Ukrainy w Karpaczu" - powiedział minister Rau, którego wypowiedź zacytowano w komunikacie MSZ.
ZOBACZ: Wiceszef MSZ: zaproszę ambasador Wielkiej Brytanii z związku ze sprawą Ziemkiewicza
Dyplomaci rozmawiali o najważniejszych priorytetach współpracy bilateralnej. Omówili ponadto aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa w regionie, w tym zwłaszcza w kontekście działalności Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Polska będzie przewodzić od stycznia.
Warsaw Security Forum to coroczna konferencja międzynarodowa, organizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. W tym roku odbywa się 5-6 października i gości najważniejszych przedstawicieli państwowych, wojskowych oraz ekspertów z zakresu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności.
Pogłębienie pracy z Finlandią
O szczegółach wtorkowego spotkania poinformowały służby prasowe polskiego resortu spraw zagranicznych.
"Wyzwania we wschodnim sąsiedztwie, bezpieczeństwo i obrona oraz współpraca regionalna to najważniejsze tematy w dialogu polsko-fińskim" – powiedział minister Zbigniew Rau, którego wypowiedź zacytowano w komunikacie MSZ.
Tematyka rozmów obejmowała zarówno kwestie bilateralne, jak i zagadnienia regionalne oraz globalne. Według MSZ ministrowie zgodzili się, że "relacje polsko-fińskie pozostają dobre i zadeklarowali wolę pogłębienia współpracy dwustronnej, a także na forach organizacji międzynarodowych i regionalnych".
Ważnym tematem rozmów - jak poinformowano - była złożona sytuacja we wschodnim sąsiedztwie. "W zakresie bezpieczeństwa sytuacja w Europie Wschodniej pozostaje krucha i niestabilna, co jest konsekwencją polityki prowadzonej przez Rosję" – ocenił Rau.
ZOBACZ: Iran. MSZ: chcemy wrócić do negocjacji dotyczących umowy nuklearnej przed listopadem
Szefowie polskiej i fińskiej dyplomacji dyskutowali o sytuacji w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Omówili ponadto współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Minister Rau przedstawił priorytety przyszłorocznego przewodnictwa Polski w OBWE, które zakładają wszechstronne podejście do problematyki bezpieczeństwa, łączące jego militarne i niemilitarne wymiary.
Tematami rozmów były ponadto - według polskiego MSZ - sytuacja w Afganistanie oraz współpraca na forach organizacji międzynarodowych, w szczególności w ramach Rady Praw Człowieka ONZ. "Minister Rau omówił priorytety polskiego członkostwa w Radzie. Zwrócił przy tym uwagę na znaczenie sytuacji praw człowieka w krajach Europy Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego, szczególnie w Rosji i na Białorusi" - poinformowano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.
Czytaj więcej