Afganistan. Silna eksplozja w pobliżu meczetu Eid Gah. Talibowie: jest wiele ofiar
Co najmniej osiem osób zginęło w silnej eksplozji, do jakiej doszło w niedzielę po południu w pobliżu drugiego co do wielkości meczetu w Kabulu, Eid Gah - podała BBC. Był to pierwszy duży zamach bombowy w Afganistanie od wycofania się z kraju sił zachodnich.
Do zdarzenia doszło podczas odbywającego się w meczecie obrzędu żałobnego ku czci matki rzecznika talibów Zabihullaha Mudżahida.
Agencja AP, powołująca się na talibskie ministerstwo spraw wewnętrznych, informuje z kolei o pięciu ofiarach śmiertelnych zamachu.
ZOBACZ: Wiceprzewodniczący KE o migracji z Afganistanu: musimy reagować u źródła
W związku z atakiem aresztowano trzy osoby, ale dotąd nikt się do niego nie przyznał.
Od czasu przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia nasiliły się zamachy bojowników dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch). 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich marines.
Odbywało się nabożeństwo żałobne
Meczet Eid Gah znajduje się we wschodniej, zamożnej części miasta, w pobliżu mostu Mahmud Khan i Stadionu Narodowego. W niedzielę odbywało się tam nabożeństwo żałobne ku czci matki Zabihullaha Mudżahida, rzecznika talibów, a od 7 września ministra informacji i kultury Afganistanu.
Żadna z organizacji militarnych działających w Afganistanie nie przypisała sobie na na razie tego zamachu bombowego.
Nasilenie zamachów od momentu przejęcia władzy
Od czasu przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia, zamachy bojowników IS-K się nasiliły. 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich komandosów.
W sobotę 2 października Afganistan uzbrojeni bojowcy Państwa islamskiego Chorasanu zabili dwóch talibów i trójkę cywilów w Dżalalabadzie na wschodzie kraju, niedaleko granicy z Pakistanem. Z kolei w piątek talibowie zaatakowali kryjówki IS na północy Kabulu, zabijając i zatrzymując nieokreśloną liczbę bojowników. Rywalizacja i walki między oboma ugrupowaniami podlegają stałej eskalacji - podkreślają agencje.
Czytaj więcej