Polacy chcą czystej energii. Rośnie popularność odnawialnych źródeł

Polska
Polacy chcą czystej energii. Rośnie popularność odnawialnych źródeł
pixabay
Rosnąca popularność fotowoltaiki jest bezpośrednim dowodem na to, że Polacy chcą korzystać z zielonej energii.

Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od "brudnej" energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w "DGP".

"Dziennik Gazeta Prawna" w swoim czwartkowym wydaniu informuje, że zdecydowana większość badanych (73 proc.) jest zdania, że Polska powinna odchodzić od energetyki węglowej na rzecz przyjaznej środowisku.

 

ZOBACZ: Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Opublikowano nowy projekt

 

"Tylko nieco mniej Polaków (60 proc.) jest optymistami przekonanymi, że wdrożenie ekologicznej energetyki nie musi wiązać się z drastycznym wzrostem cen prądu. W taki stan rzeczy wierzą jednak przede wszystkim osoby młode, które deklarują przywiązanie do zdrowego trybu życia i wykazujące zaangażowanie w sprawach troski o środowisko naturalne" - czytamy.

 

Gazeta zauważa, że dane te potwierdzają stale rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce. "Według Agencji Rynku Energii, na koniec grudnia 2020 r. całkowita moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju sięgała 12,49 GW. Duży udział miały tu elektrownie fotowoltaiczne, których moc wyniosła 3,96 GW. To o 2,7 GW więcej niż rok wcześniej" - napisano.

Zielona energia

Dodano, że rosnąca popularność fotowoltaiki jest bezpośrednim dowodem na to, że Polacy chcą korzystać z zielonej energii i przyczyniać się do transformacji energetycznej w kraju widząc w niej niezaprzeczalne zalety, jak choćby poczucie energetycznej niezależności.

 

ZOBACZ: Wyższe ceny prądu. Jacek Sasin: podwyżka cen energii jest nieuchronna

 

"Dwóch na trzech badanych wskazuje, że Polska powinna uniezależniać się od dostaw surowców energetycznych z Rosji i Niemiec. Mogą temu służyć technologie pozwalające korzystać z energii ze źródeł odnawialnych, których wydajność znacząco zwiększa się wraz z postępem technologicznym, a towarzyszy temu stały spadek kosztów. Od 2009 r. do końca 2018 r., ceny urządzeń do wytwarzania energii z wiatru zmniejszył się aż o 66 proc., a ze słońca o 75 proc. W Unii Europejskiej średni koszt energii wiatrowej wynosi dziś 55 euro/MWh, słonecznej 65 euro/MWh, a pozyskiwanej z węgla aż 72 euro/MWh" - pisze "DGP" powołując się na dane Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

 

Jak dodano, "analizy ekspertów mówią, że przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technologii możliwe jest zaspokojenie nawet 70 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce tylko z energii odnawialnej w roku 2050".

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie