Marek Magierowski ma zostać ambasadorem Polski w USA. Jest wstępna zgoda Waszyngtonu
Nowym ambasadorem Polski w USA ma zostać Marek Magierowski, który dotychczas szefował placówką RP w Izraelu. Od sierpnia przebywa on jednak poza Tel Awiwem po kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich. Magierowski uzyskał wstępną akceptację amerykańskich władz, tzw. agrément, co potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - Cieszymy się z tego i czekamy na ruch ze strony sejmowej komisji - dodał.
Po uzyskaniu agrémentu, kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego będzie uzyskanie pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Magierowski ambasadorem w USA. Zgodę muszą wyrazić posłowie
Wyznaczenie Magierowskiego na ambasadora w USA potwierdził resort spraw zagranicznych. Liczy, że jeśli polityk uzyska zielone światło ze strony posłów, do Waszyngtonu wyjedzie przed końcem 2021 r.
- Mogę oficjalnie potwierdzić, że zakończyła się procedura po stronie amerykańskiej, cieszymy się z tego i czekamy na ruch ze strony sejmowej komisji - powiedział rzecznik ministerstwa Łukasz Jasina.
ZOBACZ: Francja. Minister sił zbrojnych: Europa znaczy dla USA coraz mniej
Wcześniej w środę o nominacji Magierowskiego informowały media, jednak wtedy Jasina nie odnosił się wprost do tych doniesień. - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - ucinał.
Obecnie na czele polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych stoi Piotr Wilczek. Funkcję ambasadora w Waszyngtonie objął w 2016 roku.
Kim jest Marek Magierowski?
Marek Magierowski, dotychczasowy ambasador Polski w Izraelu, urodził się w 1971 r. Studiował hispanistykę e na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później, przez ponad 20 lat, pracował jako dziennikarz oraz publicysta.
Sześć lat temu wszedł w skład gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie został ekspertem ds. dyplomacji publicznej. Później objął funkcję dyrektora biura prasowego kancelarii głowy państwa. Z kolei w latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych.
Spór Polski i Izraela o Kpa. Magierowski poza Tel Awiwem
Magierowski objął placówkę RP w Izraelu w czerwcu 2018 roku. W sierpniu tego roku w relacjach między tamtym państwem w Polską pojawił się jednak kryzys. Stało się to po tym, jak prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego.
Wówczas izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył, że nasz kraj "zaaprobował - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę".
ZOBACZ: Marek Magierowski - ambasador RP w Izraelu do odwołania zostaje w Polsce
Szef MSZ w Tel Awiwie poinformował również, że polecił chargé d’affaires ambasady w Warszawie wrócić do Izraela, a także, aby nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, pozostał w Izraelu.
Jak wówczas podała agencja Reutera, Lapid zasugerował, aby ambasador Polski w Izraelu "przedłużył sobie wakacje" i nie wracał do kraju urzędowania.
Czytaj więcej