PKB Polski w 2021 wzrośnie o 5,1 proc. Agencja S&P podwyższa prognozę
Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc. z 4,5 proc., a na 2022 r. obniżyła do 5,3 proc. z 5,4 proc. - wynika z raportu S&P z 27 września. Agencja zmieniała też swoją prognozę dla stóp procentowych w Polsce - obecnie oczekuje, że podwyżki nastąpią na początku 2022 r.
"Zrewidowaliśmy naszą prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc., prognozę na 2022 r. pozostawiamy mniej więcej bez zmian na poziomie 5,3 proc. Spodziewamy się, że głównym motorem wzrostu w horyzoncie naszej prognozy będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez silny rynek pracy i luźną politykę fiskalną. Ponadto wydatki w ramach programu Next Generation EU i Polskiego Ładu zwiększą inwestycje w nadchodzących latach" - napisano w raporcie.
"Zakłócenia łańcuchów dostaw będą ciążyć polskiej produkcji przemysłowej i eksportowi w krótkim terminie, choć w mniejszym stopniu niż w innych krajach - dzięki bardziej zdywersyfikowanemu profilowi eksportu i mniejszemu udziałowi w przemyśle motoryzacyjnym" - dodano.
Ryzyko lockdownu
W czerwcowym raporcie agencja S&P Global Ratings prognozowała, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 4,5 proc., a w 2022 r. - o 5,4 proc.
Autorzy raportu wskazują, że niski poziom wyszczepienia polskiej populacji zwiększa ryzyko wprowadzenia restrykcji epidemicznych podczas kolejnej fali COVID-19.
ZOBACZ: Inflacja w sierpniu wyniosła 5,5 proc. Dane GUS
"Wzrost gospodarczy w II kw. zaskoczył pozytywnie, a wskaźniki wysokiej częstotliwości wskazują na podobnie mocny III kw. W kontekście niskiego wskaźnika zakażeń koronawirusem i złagodzenia restrykcji, mobilność oraz konsumpcja pozostają solidne. Niemniej postęp w szczepieniach wyhamował - ok. 50 proc. polskiej populacji jest zaszczepiona - tylko o 10 pkt. proc. więcej niż kwartał temu. Wskazuje to, że poziom szczepień ustabilizował się" - napisano.
"Zwiększa to ryzyko kolejnych lockdownów, jeśli w miesiącach zimowych pojawi się kolejna fala pandemii. Rząd zaznaczał jednak, że w razie potrzeby ograniczenia zostaną nałożone lokalnie. W połączeniu z adaptacją konsumentów i przedsiębiorstw, powinno to ograniczyć wpływ przyszłych fal COVID-19 na działalność gospodarczą" - dodano.
Podwyżka stóp procentowych
Agencja S&P Global Ratings zmieniła też swoją prognozę dla stóp procentowych w Polsce - obecnie oczekuje, że podwyżki nastąpią na początku 2022 r. W czerwcu analitycy S&P spodziewali się pierwszych podwyżek w połowie 2022 r.
"Biorąc pod uwagę ograniczony wpływ pandemii na ożywienie gospodarcze i przedłużający się okres inflacji znajdującej się poza górnym pasmem odchyleń od celu NBP, obecnie przewidujemy, że bank centralny podniesie stopy procentowe wcześniej niż zakładaliśmy w naszej ostatniej prognozie - na początku 2022 r." - zaznaczono w raporcie.
ZOBACZ: Stan Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen: blizny po pandemii mają wpływ na gospodarkę
"Wzrost inflacji w 2021 r. częściowo jest wynikiem rosnących cen surowców na globalnych rynkach oraz niektórych czynników przejściowych, ale wynika też z trwałych czynników. Jednym z nich jest napięty rynek pracy, a co za tym idzie - silna presja płacowa. Drugim jest hojna polityka fiskalna, która pozostanie taka przynajmniej do wyborów w 2023 r. Czynniki te spowodują wzrost inflacji w nadchodzących latach" - dodano.
Opóźnienia w realizacji KPO największym ryzykiem
Wśród głównych czynników ryzyka dla prognozy autorzy raportu wskazują opóźnienia w realizacji inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
"Nadal postrzegamy opóźnienia w realizacji Krajowego Planu Odbudowy jako główne ryzyko dla naszej prognozy. Po niedawnym sporze Polski z UE o system sądownictwa, prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło. Spodziewamy się jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie osiągnięty kompromis z UE, który umożliwi przepływ funduszy. Ponadto polski rząd byłby w stanie prefinansować wydatki inwestycyjne poprzez emisje na rynkach, gdyby zaszła taka konieczność" - napisano.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.