Uchwała "anty-LGBT". Małopolska zmieni zapisy
Nowelizację deklaracji ws. LGBT zapowiedział w środę na konferencji prasowej marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września.
Nowelizacja deklaracji z 2019 r. to – jak poinformował marszałek Kozłowski – drugi krok w tzw. małopolskim konsensusie. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.
Zarząd województwa i klub radnych PiS liczą, że nowelizacja zadowoli Komisję Europejską, która uznała deklarację z 2019 r. za dyskryminującą mniejszości seksualne i poinformowała samorząd o możliwości wstrzymania unijnych funduszy.
"Usunięto wrażliwe tematy"
- Mam nadzieję, po różnych konsultacjach, że to definitywnie uspokoi proces konsultacji programu REACT-EU, jak również dalszych negocjacji dotyczących regionalnego programu operacyjnego – powiedział dziennikarzom Kozłowski.
Jak zaznaczył, w zapowiadanej nowelizacji deklaracji usunięte zostały, "zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT".
- Utrzymaliśmy zapisy, może w innym kształcie, dla każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego, ale i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności – zaznaczył marszałek.
Opozycja chce całkowitego uchylenia deklaracji
Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w poniedziałek, że na sesji 27 września będą się domagali całkowitego uchylenia deklaracji. Na sesji 20 sierpnia sejmik nie uchylił deklaracji, o co wnosiła opozycja.
W 23-osobowym klubie radnych PiS w sejmiku wojewódzkim jest dwóch członków Solidarnej Polski. Marszałek Kozłowski poinformował, że Solidarna Polska nie dopuszcza uchylenia dokumentu, a jedynie nowelizację.
- My też nie jesteśmy przekonani do uchylenia. Jeżeli autorzy deklaracji użyli nieprecyzyjnych terminów, i wzbudza to tyle emocji, to trzeba uregulować – powiedział marszałek. Dodał jednak: "Zobaczymy, jaki będzie bieg spraw. Na tym etapie nie wyobrażamy sobie wyrzucenia rodziny i państwa polskiego do kosza".
ZOBACZ: Lubelskie: uchwały "anty-LGBT". Marszałek: zawsze można zrobić pół kroku w tył
Przypomniał, że były wicemarszałek Tomasz Urynowicz (Porozumienie, odwołany z funkcji wicemarszałka na początku września) namawiał do uchylenia deklaracji.
- Nie byliśmy zwolennikami tego, ponieważ deklaracja jest trzyczęściowa. To nie tylko sprzeciw wobec promowania ideologii LGBT, ale i deklaracja co do wsparcia każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tradycji tysiącletniej narodu i państwa polskiego - zauważył Kozłowski.
Jak podkreślił, dokument z 2019 r., przyjęty większością głosów, był po części odpowiedzią na bezczeszczenia pomników, miejsc kultu religijnego.
- Uchwała wpłynęła na ograniczenie tamtej agresji – ocenił marszałek zaznaczając, że podobne deklaracje przyjęły cztery inne województwa, z którymi – jak dodał – Małopolska jest w kontakcie i które także przygotowują własne zmiany w związku z mailami Komisji Europejskiej.
Deklaracja "anty-LGBT"
Władze Małopolski do 14 września miały czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 r. "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". Odpowiedź województwo wystosowało 13 września i było nią powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.
Okazało się to niewystarczające, ponieważ KE nadal oczekuje korekty uchwały sprzed dwóch lat. Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomina o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd i orientację seksualną.
3 września zastępca dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej KE Normunds Popens poinformował władze pięciu województw, m.in. małopolskiego, o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią oraz o tym, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ.
ZOBACZ: Belgia. Policja w Antwerpii bada sprawę naklejek "anty-LGBTQ"
8 września prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował pismo do KE, w którym apeluje o indywidualną ocenę działań miasta na rzecz osób LGBT, niezależnej od decyzji podejmowanych przez władze województwa małopolskiego.
W deklaracji przyjętej 29 kwietnia 2019 r. napisano, że "sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny". Radni zadeklarowali w dokumencie "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".
Czytaj więcej