Hiszpania. W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc.

Świat
Hiszpania. W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/Counselling
Najbardziej podatną na wpływ pandemii grupą są ludzie w wieku 18-30 lat

Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych służb medycznych. Władze poinformowały, że przedstawią niebawem program walki z tym problemem.

Jak powiedziała w środę w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias, wraz z nasilającym się pogorszeniem zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii rząd najpóźniej do grudnia przedstawi plan przeciwdziałania temu zjawiska.

 

ZOBACZ: Zdrowie psychiczne Polaków. Na jego pogorszenie w czasie pandemii skarży się co trzeci badany

 

W trakcie debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, wskazywano na dane Izby Psychologów (COP), z których wynika, że podczas pandemii liczba samobójstw i prób odebrania sobie życia przez młodych obywateli Hiszpanii wzrosła o 250 proc.

 

Zwracano też uwagę na opublikowane we wrześniu badanie Hiszpańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (SEP), zgodnie z którym najbardziej podatną na wpływ pandemii grupą są ludzie w wieku 18-30 lat.

Stany lękowe, depresja, stres pourazowy

"Już 40 proc. Hiszpanów stwierdziło u siebie stany lękowe, depresji lub stresu pourazowego w ciągu ostatniego roku. Około 30 proc. pacjentów cierpiących na depresję nie rozmawia na ten temat nawet z rodziną" - podało SEP.

 

ZOBACZ: Prof. Janas-Kozik: pandemia nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży

 

Na rosnące problemy psychiczne młodzieży wskazują też władze Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (AEP). Odnotowują, że od jesieni 2020 roku podwoiła się wśród młodych ludzi liczba schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.

 

W większości przypadków, jak wynika z dokumentów zgromadzonych przez AEP, zjawisko to dotyczy dziewcząt. Stowarzyszenie wskazuje, że o ile przed pandemią Covid-19 nastolatkowie mający problemy z odżywianiem tracili od 15 do 20 proc. masy ciała, to obecnie odsetek ten wynosi 30-35 proc.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie