Białoruś: Polscy dyplomaci uczcili ofiary sowieckiej agresji 17 września 1939 r.
Dyplomaci RP w Mińsku i Grodnie na Białorusi upamiętnili ofiary agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przedstawiciele ambasady w Mińsku złożyli kwiaty i zapalili znicze na miejscu kaźni i pochówku ofiar stalinizmu w Kuropatach.
W uroczysku Kuropaty na obrzeżach Mińska spoczywają ofiary represji stalinowskich wielu narodowości, które zamieszkiwały te ziemie przed II wojną światową, m.in. Białorusini, Polacy, Rosjanie, Żydzi, Łotysze i Litwini.
Upamiętnienie ofiar terroru stalinowskiego
- Kuropaty są miejscem symbolicznym dla pamięci ofiar terroru stalinowskiego, w tym Polaków. Spoczywają tu w zbiorowych mogiłach ofiary czystek lat 30. XX wieku, tzw. akcji antypolskiej, a także osoby stracone przez Sowietów po agresji ZSRR na II RP – powiedział charge d’affaires RP Marcin Wojciechowski.
- Składając kwiaty w Kuropatach, upamiętniliśmy także tych, którzy poddani byli aresztom, wywózkom, łagrom i innym represjom – tłumaczył dalej dyplomata.
ZOBACZ: Prezydent Aleksandr Łukaszenka: gdyby nie było 17 września 1939 r., nie byłoby naszego kraju
Wojciechowski przypomniał również o białoruskich ofiarach zbrodni katyńskiej z wiosny 1940 r., których miejsce pochówku do dzisiaj nie jest znane. - Jedna z hipotez zakłada, że mogą spoczywać właśnie w Kuropatach – wskazał.
Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski odwiedził mogiły ofiar walk z armią sowiecką o to miasto we wrześniu 1939 r.
Czytaj więcej