Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 17 września
Mamy 652 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, a 6 z nich miało choroby współistniejące. Dzień wcześniej potwierdzono 722 zakażenia oraz 10 zgonów. Tydzień temu wykryto 528 nowych zachorowań.
Mamy 652 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (86), mazowieckiego (86), podkarpackiego (60), małopolskiego (56), zachodniopomorskiego (54), dolnośląskiego (48), podlaskiego (47), łódzkiego (43), pomorskiego (37), śląskiego (34), wielopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (21), warmińsko-mazurskiego (20), lubuskiego (10), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób.
W ciągu doby wykonano ponad 35,9 tys. testów.
Więcej chorych pod respiratorami
W szpitalach przebywa 911 chorych z COVID-19, w tym 101 pacjentów jest podłączonych do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu, 10 września, hospitalizowanych było 623 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 3 września - 490.
Resort poinformował w czwartek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 115 łóżek i 596 respiratorów. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 82 237 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 658 812 zakażonych.
Pomocna witamina?
Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba - suplementację.
Jak tłumaczą autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach "Scientific Reports", dotychczasowe badania wskazywały, iż niedobór witaminy D zwiększa podatność na wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych.
ZOBACZ: Włochy. Obowiązek przepustki COVID-19 we wszystkich miejscach pracy od 15 października
Obserwacyjne badania sugerowały już także związek między niskim poziomem tej witaminy i COVID-19, ale w tym wypadku mogły działać także inne, związane ze stężeniem witaminy D czynniki, takie jak późny wiek, otyłość, czy inne choroby.
Kilka zespołów próbowało już opartego na genach podejścia, ale nie znalazło żadnej korelacji.
Według autorów nowej pracy - najprawdopodobniej dlatego, że nie wzięto pod uwagę nasłonecznienia, od którego silnie zależy poziom witaminy.
Dokładniejsze podejście
Nowe, dokładniejsze podejście przy udziale pół miliona mieszkających w Wielkiej Brytanii ochotników pokazało tymczasem, że z uwzględnieniem nasłonecznienia, związek z witaminą jest trzykrotnie silniejszy, niż bez udziału promieni UV.
Im więcej tych promieni w miejscy przebywania ochotników, tym mniejsze ryzyko hospitalizacji i zgonu. Jednocześnie korelacja z genami okazała się relatywnie słaba.
ZOBACZ: Francja. Minister: zawieszono ok. 3 tys. medyków z powodu braku szczepień przeciw COVID-19
Choć tego typu analiza nie pozwalała na jasne określenie przyczyn i skutków, to wyniki wskazują, że poziom witaminy D może znacząco wpływać na ryzyko powikłań przy infekcji SARS-CoV-2.
Czytaj więcej