Australia: uciekł z więzienia, ukrywał się przez 30 lat. Przez pandemię sam zgłosił się na policję
Derko Desic przez prawie 30 lat ukrywał się przed australijskim wymiarem sprawiedliwości. Dekady temu uciekł z więzienia w Grafton, skorzystał z piły do metalu. Niespodziewanie mężczyzna, który dziś ma 64 lata, sam zgłosił się na posterunek policji w Sydney. Tłumaczył, że przez lockdown spowodowany pandemią koronawirusa stracił pracę i dom.
Derko Desic trafił do więzienia za uprawę marihuany na początku lat 90. Mężczyzna pochodzący z byłej Jugosławii miał odbyć karę 3,5 roku pozbawienia wolności. Jednak po 13 miesiącach odsiadki, w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1992 r., Desic przepiłował więzienne kraty oraz ogrodzenie i uciekł.
ZOBACZ: Warszawa. Schował się przed policją w szafie, 69-latkowi grozi osiem lat więzienia
Mężczyzna skutecznie ukrywał się przed policją przez blisko 30 lat. Wysiłki służb okazały się bezskuteczne. Ostatecznie w 2008 r. zaprzestano poszukiwań zbiega, a biuro ds. imigracyjnych przyznało mu prawo do pobytu w Australii.
"Bał się deportacji"
Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. 64-letni Desic przyszedł na posterunek policji w Sydney i poinformował, że prawie 30 lat temu uciekł z więzienia. Dziennik "The Daily Telegraph" ustalił, że mężczyzna zdecydował się na taki krok po utracie pracy i domu przez lockdown największego miasta Australii.
- W ostatnią sobotę spał na plaży i pomyślał: wracam do więzienia. Tam będę miał dach nad głową - powiedziało dziennikowi źródło bliskie sprawy.
Desic przekazał policji, że uciekł z więzienia, bo bał się, że po odbyciu kary zostanie deportowany do jednego z krajów byłej Jugosławii. Bał się, że poniesie dodatkowe konsekwencje nieodbycia obowiązkowej służby wojskowej. Nie poinformowano jakiej dokładnie narodowości jest Desic.
Za ucieczkę z więzienia grozi mu siedem lat pozbawienia wolności.
Koronawirus w Australii
W całej Australii w zeszłym tygodniu diagnozowano średnio 1,7 tys. nowych infekcji dziennie. Od poniedziałku w Australii szczepieniami przeciw COVID-19 objęto również młodzież w wieku 12-15 lat. W niedzielę zakupiono dodatkowy milion dawek szczepionki firmy Moderna.
ZOBACZ: Francja. Minister: zawieszono ok. 3 tys. medyków z powodu braku szczepień przeciw COVID-19
Od początku pandemii w kraju wykryto ponad 75 tys. zakażeń koronawirusem, a w związku z COVID-19 zmarło ponad 1,1 tys. chorych.
Czytaj więcej