Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 14 września
Mamy 537 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 8 osób, 7 miało choroby współistniejące. Dzień wcześniej informowano o 269 zakażeniach. Z kolei tydzień temu o 406 nowych zachorowaniach.
Mamy 537 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa z województw: mazowieckiego (87), lubelskiego (75), małopolskiego (52), łódzkiego (43), dolnośląskiego (38), pomorskiego (33), podkarpackiego (32), zachodniopomorskiego (31), podlaskiego (30), wielkopolskiego (26), śląskiego (23), warmińsko-mazurskiego (22), kujawsko-pomorskiego (14), świętokrzyskiego (8), lubuskiego (6), opolskiego (4). 13 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 7 osób.
82 osoby pod respiratorami
W szpitalach jest 782 chorych na COVID-19, w tym 82 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Miesiąc temu, 14 sierpnia, hospitalizowane było 315 osób z COVID-19.
Tydzień temu, 7 września, w szpitalach przebywało 570 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 31 sierpnia – 465 osób. Resort poinformował we wtorek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6036 łóżek i 591 respiratory.
Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 77 317 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 658 613 zakażonych.
Pandemiczne prognozy
Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego opracowali sześć hipotetycznych modeli rozwoju pandemii. Wynika z nich, że czwarta fala zacznie się nasilać od połowy września i potrwa co najmniej do połowy marca przyszłego roku. Najbardziej pesymistyczne dane przewidują dziennie 50 tys. zakażeń, ponad 3 tys. hospitalizowanych i 300 zgonów każdej doby.
ZOBACZ: Klęska kampanii szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. "To porażka państwa"
Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego przekazali Ministerstwu Zdrowia sześć scenariuszy rozwoju pandemii w Polsce. Sześciomiesięczne modele przewidują rozwój zakażeń w kraju od połowy września do 15 marca. Zdaniem naukowców wszystko zależeć będzie od zachowania obywateli i poziomu wyszczepienia społeczeństwa.
Nawet 50 tys. zakażeń dziennie
Według najbardziej optymistycznej wersji nowych i potwierdzonych zakażeń może być dziennie maksymalnie 15 tys. Zgodnie z tym przewidywaniem wzrost miałby się zacząć na początku listopada, a szczyt czwartej fali przypadłby na pierwszą połowę stycznia.
W wariancie poważniejszym - branym pod uwagę jako jeden z prawdopodobnych - liczba zakażeń miałaby wynieść maksymalnie 40 tys. dziennie w pierwszej połowie listopada. Tak intensywna fala infekcji mogłaby się zacząć od 15 września i osiągnęłaby z powrotem obecny poziom nasilenia dopiero 1 lutego przyszłego roku. Jednocześnie najbardziej optymistyczne z modeli mogą być rozciągnięte w czasie i mogą zagrozić przebiegowi ferii.