Francja. Była minister zdrowia objęta śledztwem w sprawie narażenia życia ludzi. Chodzi o pandemię

Świat
Francja. Była minister zdrowia objęta śledztwem w sprawie narażenia życia ludzi. Chodzi o pandemię
PAP/EPA/Francois Mori
Śledztwo może mieć poważne konsekwencje polityczne dla prezydenta Francji Emmanulea Macrona, który przygotowuje się do ponownego startu w wyborach prezydenckich w 2022 roku.

Francuskie śledztwo, które ma doprowadzić do wyjaśnienia, czy podczas zarządzania kryzysem pandemicznym w tym kraju w 2020 roku mogło dojść do zaniedbań, objęło byłą minister zdrowia Agnes Buzyn. To pierwsza w świecie minister objęta takim dochodzeniem. W piątek była polityk została przesłuchana jako świadek. Od stycznia pracuje w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie.

Była minister zdrowia Francji Agnes Buzyn została w piątek przesłuchana i objęta dochodzeniem ws. narażania życia ludzi w czasie pandemii koronawirusa. Tymczasowo otrzymała status świadka w sprawie - poinformował w prokurator generalny Trybunału Sprawiedliwości.

Pierwsza minister zdrowia objęta dochodzeniem

Podczas przesłuchania poruszono kilka kwestii, takich jak: brak środków i sprzętu medycznego na początku kryzysu zdrowotnego oraz noszenie maseczek, które początkowo uznane zostały przez władze za niepotrzebne w walce z pandemią.

 

Buzyn jest pierwszą na świecie minister, która jest objęta dochodzeniem dotyczącym zarządzania podczas pandemii COVID-19.

 

Pełniła obowiązki szefowej resortu zdrowia od maja 2017 do lutego 2020 roku, kiedy to ustąpiła ze stanowiska pod naciskiem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

ZOBACZ: USA: u niezaszczepionych 11-krotnie większe ryzyko śmierci na COVID-19

 

Była minister wystartowała wówczas w wyborach na stanowisko mer Paryża, ale przegrała ze sprawującą urząd socjalistką Anne Hidalgo.

 

W styczniu tego roku Buzyn została powołana do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie - przypomina Reuters. Była francuska polityk została w Szwajcarii dyrektorem wykonawczym Akademii WHO.

Możliwe przesłuchania polityków. Przeszukania już były 

Media prognozują, że przesłuchani będą również obecny minister zdrowia Olivier Veran i były premier Edouard Philippe, a samo śledztwo może mieć poważne konsekwencje polityczne dla prezydenta Emmanulea Macrona, który przygotowuje się do ponownego startu w wyborach prezydenckich w 2022 roku, choć oficjalnie wciąż swojej kandydatury nie zgłosił.

 

ZOBACZ: USA. Media: Joe Biden ogłosi ścisły obowiązek szczepień dla pracowników administracji federalnej

 

W połowie października 2020 r. służby przeszukały domy i biura Verana, Philippe'a i byłych członków rządu, przeszukane zostało mieszkanie Buzyn oraz rzeczniczki rządu Sibeth Ndiaye. Śledczy weszli także do domu dyrektora generalnego ds. zdrowia Jerome'a Salomona i dyrektor generalnej ds. zdrowia publicznego Genevieve Chene.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie