Defilada w Korei Północnej. Szeregi żołnierzy w kombinezonach ochrony biologicznej
Zdjęcie szeregów koreańskich żołnierzy w pomarańczowych uniformach chroniących przed zagrożeniami biologicznymi obiegły media. Korea Północna przeprowadziła nocną defiladę wojskową, aby uczcić 73. rocznicę powstania kraju - podała w środę południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.
"Istnieją oznaki, że Północ przeprowadziła paradę wojskową na północy Pjongjangu. Wojsko południowokoreańskie analizuje te sygnały" – podała agencja Yonhap w nocy ze środy na czwartek.
Doniesienia te zostały później potwierdzone przez południowokoreańską agencję informacyjną KCNA. Była to pierwsza defilada w Korei Północnej od stycznia tego roku, kiedy odbył się pierwszy od prawie pięciu lat zjazd rządzącej Partii Robotniczej Korei. Parada wojskowa nie była transmitowana przez państwową telewizję. Nie jest jasne, jaką broń można było oglądać w jej trakcie. Jednak takie wydarzenia pokazywane są przeważnie w telewizji z kilkugodzinnym opóźnieniem.
Korea Północna w konflikcie z Zachodem
Informacje o pokazie zbrojnym pojawiły się w kilka godzin po deklaracji szefów sztabu Korei Południowej, którzy powiedzieli, że blisko przyglądają się sygnałom związanym z paradą. W warunkach dyplomatycznego patu Kim Dzong-un i jego siostra Kim Yo-jong podkreślają, że ich kraj będzie zwiększał potencjał nuklearny, oczekując, że Waszyngton zmieni swoje nastawienie do Korei Północnej, które opisują jako "wrogie".
Ocenia się, że parada wojskowa jest próbą wywarcia presji na administrację Joe Bidena w związku z zamrożeniem w stosunkach dyplomatycznych po tym, jak Kimowi nie udało się użyć groźby atomowej w gospodarczych negocjacjach podczas prezydentury Donalda Trumpa. Eksperci mówią jednak także o trudnym momencie rządów Kima po 10 latach od ich objęcia. Wpływają nań zachodnie sankcje w połączeniu z lockdownem kraju.
Rakiety balistyczne na defiladzie
Dla przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una defilady wojskowe niemal zawsze były okazją do prezentacji nowego rodzaju uzbrojenia, w tym balistycznych pocisków międzykontynentalnych. Tym razem, według wojskowych źródeł, parada mogła być odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA, które w Pjongjangu odebrane zostały jako zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
W tydzień wcześniej NK News i 38 North, organizacje zajmujące się śledzeniem wydarzeń w Korei Północnej, poinformowały, że na zdjęciach satelitarnych widać północnokoreańskich żołnierzy, przygotowujących się prawdopodobne do wojskowej parady.
Podczas defilady w październiku ub.r. Korea Północna zaprezentowała nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne. Był to pierwszy od dwóch lat pokaz Pjongjangu nowej broni dalekiego zasięgu. Ostatnia defilada odbyła się w styczniu br.
Czytaj więcej