List KE do 5 województw. Jeśli nie wycofają się z uchwał anty-LGBT, stracą unijne środki
Komisja Europejska wystosowała list do przedstawicieli pięciu polskich województw - lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Wynika z niego, że jeśli samorządy nie wycofają się z uchwał anty-LGBT, stracą unijne środki - po ok. 10 miliardów zł, które pochodzą z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Komisja ma oczekiwać na decyzję do 14 września.
Pismo, które trafiło do marszałków pięciu województw, podpisał zastępca dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej KE Normund Popens. Z listu wynika, że Komisja Europejska już 14 lipca wszczęła postępowanie wobec Polski związane z uchwałami anty-LGBT.
Wskazano, że od tego czasu, samorządy wojewódzkie nie ustosunkowały się do zarzutów i nie uzasadniły, dlaczego uchwały anty-LGBT dalej obowiązują. Władze wojewódzkie, które są odpowiedzialne za dysponowanie środkami unijnymi, nie wyjaśniły ponadto, w jaki sposób regulacje anty-LGBT są zgodne z prawem UE.
Albo uchylenie, albo utrata funduszy
Podpisany elektronicznie list opublikowała w sobotę organizacja Atlas Nienawiści, która stworzyła interaktywną mapę, na której można sprawdzić regulacje anty-LGBT przyjmowane przez polskie samorządy.
- "Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na fakt, że 14 lipca 2021 r. Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ. Komisja uważa, że władze polskie nie dokonały pełnej i właściwej odpowiedzi na jej zapytanie dotyczące charakteru i wpływu tzw. »deklaracji LGBTIQ«, »deklaracji lub rezolucji w strefach wolnych od ideologii« przyjętych przez wasze regionalne władze" - napisano.
W liście podkreślono, że działanie polskich samorządów mija się z zasadą niedyskryminacji, która stanowi podstawę przyznawania funduszy. - "Działania waszych władz regionalnych, które przyjęły deklaracje, uchwały bądź rezolucje określające społeczność LGBTIQ jako "ideologię" i ogłosiły swoje terytoria nieprzyjaznymi dla osób LGBTIQ, podają w wątpliwość zdolność władz do zapewnienia zgodności z horyzontalną zasadą niedyskryminacji, która jest warunkiem implementacji europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych" - podkreślono.
Samorządy nie wycofały się z deklaracji
Pod koniec sierpnia Sejmik Województwa Lubelskiego podtrzymał stanowisko w sprawie LGBT. Za uchyleniem było 14 radnych, przeciw - 17. O nadzwyczajną sesję wnioskowali m.in. radni Koalicji Obywatelskiej, mówiąc o możliwości utraty środków z UE. Marszałek województwa zapewnił, że nie ma takiego zagrożenia.
ZOBACZ: Małopolskie. Deklaracja anty-LGBT zostaje. "Osoby LGBT skazane na dalsze wykluczenie"
Podobnie 19 sierpnia radni Sejmiku Województwa Małopolskiego nie uchylili obowiązującej od 2019 roku uchwały anty-LGBT. Za jej pozostawieniem głosowało 23 radnych, przeciw było 14. Oznacza to, że uchwała nadal obowiązuje.
Czytaj więcej