Spychalski o podpisie prezydenta ws. stanu wyjątkowego. "Myślę, że to kwestia godzin"
Myślę, że to kwestia najbliższych godzin; jak się to stanie, będziemy o tym informowali - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, pytany, kiedy prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws, rozporządzenia o stanie wyjątkowym na granicy z Białorusią.
- Jak się stanie, to będziemy o tym informowali. Myślę, że to jest kwestia najbliższych godzin - powiedział Spychalski w czwartek w Radiu Wnet, pytany, kiedy można oczekiwać decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. wydania rozporządzenia o stanie wyjątkowym na granicy polsko-białoruskiej.
ZOBACZ: Paweł Szrot: prezydent podejmie decyzję ws. stanu wyjątkowego w najbliższych dniach
Spychalski ocenił, że "stan wyjątkowy na polskiej granicy de facto cały czas jest". - To rozporządzenie to stwierdzenie faktu, który istnieje - podkreślił.
- Mamy manewry Zapad 2021. To jest element, na który trzeba zwracać uwagę, który jest bardzo istotny i wyjątkowy. Służby przygotowują się do tego od długiego czasu i dzisiaj trzeba, żeby miały one pewne możliwości działania troszkę bardziej umożliwione - dodał Spychalski.
Obejmie 183 miejscowości
Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego.
ZOBACZ: Uchwała ws. stanu wyjątkowego na granicy. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos
Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił we wtorek, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmie w najbliższym czasie. - Mam nadzieję, że kiedy przeze mnie decyzja zostanie podjęta (...) to spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją także przedstawiciele opozycji - powiedział.
Ustawa o stanie wyjątkowym
Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia.
Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania.
Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
Czytaj więcej