Afganistan. Talibowie ogłosili "pełną niepodległość" kraju
Talibowie ogłosili we wtorek nad ranem czasu lokalnego "pełną niepodległość" Afganistanu po tym, jak ostatni żołnierze amerykańscy odlecieli z Kabulu po 20 obecności w tym kraju.
Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że "amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu, a nasz naród uzyskał pełną niepodległość".
ZOBACZ: Stany Zjednoczone wycofały wojska z Afganistanu
Z kolei wysoki rangą urzędnik talibski Anas Hakani napisał na Twitterze, że talibowie "tworzą historię".
"Znów tworzymy historię. 20-letnia okupacja Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO zakończyła się dziś wieczorem – napisał Hakani - "Bardzo się cieszę, że po 20 latach dżihadu, wyrzeczeń i trudów mam mogę odczuwać dumę, widząc te historyczne momenty".
Chcą zachować dobre stosunki
Chcemy utrzymać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami - oświadczył we wtorek Zabihullah Mudżahid. - To zwycięstwo "wszystkich" Afgańczyków - powiedział rzecznik talibów.
- Gratulacje dla Afganistanu (...). To zwycięstwo jest nasze, nas wszystkich. Chcemy mieć dobre relacje z USA i światem - zadeklarował Mudżahid na lotnisku w Kabulu.
Według rzecznika talibów, "klęska Amerykanów to lekcja dla innych, którzy chcieliby nas pokonać". - Po 20 latach pokonaliśmy ich, nasz kraj jest teraz wolny - skomentował jeden z talibskich strażników lotniska. - To jasne czego oczekujemy. Chcemy szariatu, pokoju i stabilności - dodał.
Strzelali na wiwat
W poniedziałek szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.
ZOBACZ: Nieoficjalnie: Polska zablokowała projekt oświadczenia w sprawie kryzysu afgańskiego
Jak pisze agencja AP, talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów w różnych punktach stolicy.
- Ostatnie pięć samolotów odleciało, to koniec! – mówił agencji AP Hemad Sherzad, talibski bojownik, przebywający na lotnisku w Kabulu. - Nie mogę wyrazić słowami szczęścia. Nasze 20 lat poświęcenia przyniosło oczekiwany przez nas efekt - dodał.
Czytaj więcej