Adam Niedzielski: powstanie subfundusz modernizacji szpitali; miliardy na infrastrukturę
W najbliższych latach przeznaczymy duże kwoty, duże miliardy na poprawę infrastruktury szpitali - zapowiedział w piątek w Szczecinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmieniona ma być też organizacja szpitalnictwa.
W piątek w czasie konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił m.in. o inwestycjach w infrastrukturę szpitali.
ZOBACZ: Warszawa. Szpital Południowy na nowo w rękach miasta. Rezygnuje rządowa pełnomocniczka
- Pracujemy również razem ze szpitalami klinicznymi, czyli szpitalami uniwersyteckimi, nad takim przyspieszeniem procesu modernizacji całego szpitalnictwa w Polsce - mówił szef MZ.
Rozmowy w Szczecinie
Poinformował, że piątkowe rozmowy w Szczecinie dotyczyły wyzwań i problemów dotyczących polskich szpitali. Przekazał, że pomysł zmian koncentruje się na trzech aspektach. Pierwszym jest modernizacja infrastruktury szpitali.
ZOBACZ: Medycy zapowiadają strajk. Działacze Lewicy apelują o jego wsparcie
- Tutaj w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia, czy do dyspozycji duże środki - środki związane z Polskim Ładem, środki związane również z napływem środków europejskich - mówił Niedzielski.
- W tej chwili najbliżej nam jest do uruchomienia subfunduszu modernizacji szpitali w ramach funduszu medycznego, w ramach którego będziemy wymieniali m.in. łóżka szpitalne, bo to nie tylko kwestia budynków. Ta modernizacja w najbliższych latach to będą duże kwoty, duże miliardy, które są przeznaczane na poprawę infrastruktury - zapowiedział.
Koordynacja działań szpitali
Dodał, że "infrastruktura sama nie leczy". - Dlatego mamy dwa pozostałe elementy - drugi, który odnosi się do organizacji szpitalnictwa. Tutaj przygotowujemy nowe rozwiązanie, regulację ustawową, której celem będzie usprawnienie, uspójnienie (...) działalności szpitalnictwa w całym kraju - ujawnił. W jego ocenie to rozwiązanie ma wyeliminować niezdrową konkurencję między szpitalami.
Jak kontynuował, "to rozwiązanie ma wyeliminować niezdrową konkurencję między chociażby ośrodkami, które są położone między sobą i zamiast dostosować swoje oferty w taki sposób, żeby ona miała charakter kompleksowy, żeby w jak największym stopniu zaspokajała potrzeby pacjentów po prostu wybierane są te procedury, które są wygodne dla realizacji dla danej jednostki".
Niedzielski powiedział też, że rozmawiał z Polską Unią Szpitali Klinicznych na temat procesu koordynacji ich działań. - Będziemy chcieli, żeby szpitale kliniczne odegrały szczególną rolę, żeby to one koordynowały ze względu na swoje zaawansowanie, ze względu na bycie pewnym centrum kompetencyjnym nie tylko w zakresach klinicznych, koordynowały tworzenie regionalnych sieci szpitali - powiedział Niedzielski.
Proces konsolidacji
Tutaj dzieje się to w naturalny sposób – podkreślał. - Cześć szpitali powiatowych wnioskuje do szpitala klinicznego o to, żeby stać się jego częścią. Dochodzi do takiego procesu konsolidacji i wtedy jeden zarządzający tymi jednostkami podejmuje takie decyzje, które mówią, że jedna jednostka będzie się specjalizowała w zakresach zabiegowych, a inne będą np. odpowiadały na wezwania demograficzne związane z opieką nad osobami starszymi – dodał szef resortu zdrowia.
Trzecim komponentem planowanych zmian jest modyfikacja kultury organizacyjnej.
W ocenie Niedzielskiego powinna być bardziej ukierunkowana na jakość i na pacjenta.
Czytaj więcej