Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu. "Chcemy im pomóc"
Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii - zapewniał w Kiszyniowie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że chce, aby Mołdawia stała się w przyszłości członkiem Trójmorza. - Partnerstwo Wschodnie jest bardzo ważne nie tylko dla Mołdawii, ale również dla Ukrainy i Gruzji - mówiła w czwartek po spotkaniu z preztdentem RP w Kiszyniowie prezydent Mołdawii Maia Sandu.
Polski prezydent powiedział po spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu, iż cieszy się, że Mołdawia chce zmierzać "w kierunku pełnej suwerenności, demokracji, w kierunku europejskim". - To jest dla nas informacja bardzo ważna i m.in. dlatego jestem dziś tutaj - powiedział Duda.
ZOBACZ: Gdynia. IV Forum Wizja Rozwoju. Duda: Polska będzie broniła swoich interesów
Przypomniał, że Polska jest częścią UE od 17 lat i - jak dodał - chce, aby także spełniło się marzenie społeczeństwa mołdawskiego o członkostwie w Unii. "Dlatego będziemy wspierali, zarówno od strony politycznej, jak i każdej innej, jeżeli Mołdawia będzie tego wsparcia potrzebowała" - zadeklarował.
Polski prezydent dodał, iż jego marzeniem jest także, by Mołdawia stała się nie tylko partnerem, ale też członkiem wspólnoty Trójmorza. Przypomniał, że do wspólnoty tej należą wszystkie państwa Unii Europejskiej. - To jest bardzo ważne, abyśmy rozwijali nasze kraje, abyśmy budowali w naszej części Europy strefę bezpieczeństwa - szeroko pojętego. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo militarne, ale i bezpieczeństwo energetyczne - w zakresie dostaw gazu, energii elektrycznej, bezpieczeństwo cyfrowe - powiedział Duda.
"Chcę, aby Mołdawia w przyszłości stała się członkiem Trójmorza"
Andrzej Duda w czwartek podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Maią Sandu przypomniał, że prezydent Mołdawii była w Warszawie jeszcze przed wygranymi wyborami. "Długo rozmawialiśmy, przedstawiła mi swoja wizję, jeżeli chodzi o reformy, które w kraju chce przeprowadzić" - powiedział.
- Ten program, który pani prezydent przedstawiła mogę powiedzieć w jakimś sensie jest zbieżny z moją wizją rozwoju kraju - dlatego jestem tu, jestem gotów pani prezydent pomagać - zapewnił Duda.
ZOBACZ: Ukraina, Gruzja i Mołdawia apelują do KE. O podzielenie się szczepionkami
Dodał, że również ważne dla niego jest to, aby Mołdawia w przyszłości stała się członkiem Trójmorza, równoprawnym partnerem "nie tylko współpracowała z krajami Trójmorza, ale również stała się jego członkiem, ponieważ leży w naszym obszarze Europy".
Prezydent przypomniał, że Polska i Mołdawia nie mają wspólnej granicy, ale łączy oba kraje historia. Zaznaczył, że w Mołdawii mieszka spora wspólnota Polaków. - Chciałbym, żeby żyli w kraju, który jest rozwinięty gospodarczo, który jest nowoczesny, w którym jest nowoczesna infrastruktura i do którego można spokojnie i bezpiecznie na różne sposoby podróżować, również można spokojnie i bezpiecznie robić interesy, czyli rozwijać się gospodarczo - podkreślił Duda.
- Mam nadzieją, że to wszystko uda się zrealizować - dodał prezydent.
Przypomniał, że niedawno był na Ukrainie, ale w pobliżu jest także Mołdawia, na której mu bardzo zależy, jako partnerze Polski, "jako kraju, z którym będzie można robić interesy, jako kraju, który będzie dobrze rozwinięty, który będzie bezpieczny i który w jakimś sensie będzie współtworzył bezpieczeństwo w naszej części Europy".
"Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii"
Prezydent na wspólnej konferencji z prezydent Mołdawii Maią Sandu poinformował, że zaoferował w czwartek prezydent, a mówił to także podczas wcześniejszego spotkania w Warszawie, "pełne otwarcie, jeżeli chodzi o udzielenie pani prezydent i rządowi pomocy w reformach, które trzeba dokonać w Mołdawii".
"Wszędzie tam, gdzie pani prezydent i rząd uznają, że to wsparcie jest potrzebne, będziemy się starali to wsparcie zaoferować korzystając z naszego doświadczenia tego wszystkiego, co związane ze zmianami, które w Polsce następowały przez ostatnie ponad 30 lat, a także i w ciągu ostatnich sześciu lat, kiedy w Polsce pozmienialiśmy bardzo wiele" - podkreślał prezydent Duda.
ZOBACZ: Ustawa medialna. Prezydent Andrzej Duda: nasi partnerzy z USA nie rozumieją tego rozwiązania
Jak zaznaczył, to pomoc, którą Polska może udzielić w budowaniu uczciwego państwa, czyli walki z korupcją, tworzenia ważnych i potrzebnych ku temu instytucji państwowych, doboru kadr do instytucji państwowych tak, aby instytucje dobrze funkcjonowały czy funkcjonowania gospodarki.
- Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii, a przede wszystkim społeczeństwa mołdawskiego - zapewniał polski prezydent.
Duda: Wierzę, że prezydent Sandu jest zdeterminowana, by dokonać zmian w Mołdawii
Podczas wspólnej konferencji prasowej, Duda nawiązywał do wyborów wygranych niedawno przez partię prezydent Sandu. Podkreślił, że to ważny i historyczny moment w historii Mołdawii. Jak relacjonował, podczas spotkania z Sandu rozmawiali o "wizji państwa i wizji jego rozwoju".
- Wierzę w to głęboko, że pani prezydent jest kobietą młodą i zdeterminowaną do tego jako polityk, żeby dokonać w Mołdawii rzeczywistej zmiany. Ta zmiana jest możliwa, tak jak okazała się możliwa zmiana w Polsce, o której ja mówiłem kiedyś moim wyborcom w 2015 r., że ta zmiana zostanie dokonana, jeśli ja zostanę prezydentem - mówił Duda.
ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy śmieciowej
Jak przekonywał te zmiany się dzieją. - Tyle że w Mołdawii sytuacja jest trudniejsza, zmiany są większe, niezbędne, aby Mołdawia stała się państwem silnym, aby Mołdawia stała się państwem zamorzonym, państwem jeszcze bardziej demokratycznym, a przede wszystkim, aby życie zarówno to polityczne jak i gospodarcze było w Mołdawii uczciwe, bo to jest warunek, aby państwo było silne - mówił.
Duda zauważył, że Polska jest krajem znacznie większym. - Z reguły mówi się, że w większym państwie dokonanie zmian jest trudniejsze. Zabrało nam to 30 lat, żeby doprowadzić (...) kraj do takiego stanu, w jakim znajduje się obecnie. Nie jest to jeszcze realizacja wszystkich naszych marzeń, chcielibyśmy, aby Polska była jeszcze silniejsza, żeby państwo jeszcze sprawniej funkcjonowało. Ale mogę śmiało powiedzieć, że z całą pewnością ludziom w Polsce żyje się dzisiaj lepiej, państwo jest znacznie silniejsze i wiele dziedzin naszej gospodarki funkcjonuje dobrze; i naszego życia społecznego i politycznego - stwierdził Duda.
Prezydent Mołdawii: będziemy kontynuować udział w Partnerstwie Wschodnim
Prezydent Mołdawii dziękowała prezydentowi Dudzie za to, że w piątek weźmie on udział w obchodach 30-lecia odzyskania niepodległości przez Mołdawię. Sandu akcentowała wzmacnianie relacji polsko-mołdawskich i dziękowała za wsparcie na arenie międzynarodowej.
- Będziemy kontynuować udział w Partnerstwie Wschodnim i dialog z Brukselą. Partnerstwo Wschodnie jest bardzo ważne nie tylko dla Mołdawii, ale również Ukrainy i Gruzji - mówiła prezydent Mołdawii.
Deklarowała także chęć udziału jej kraju w takich inicjatywach jak Inicjatywa Trójmorza.
Czytaj więcej