ONZ: 14 mln Afgańczyków zagrożonych głodem
Według szacunków Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFD) ok. 14 milionom ludzi w Afganistanie zagraża klęska głodu po przejęciu władzy przez talibów – informuje w piątek portal Axios.
- Kraj zmaga się z poważną suszą, drugą w ciągu trzech ostatnich lat, a także ze społecznymi i gospodarczymi skutkami Covid-19. Przejęcie władzy przez talibów zmieniło sytuację w Afganistanie z tragicznej do katastrofalnej – powiedziała Ellen McGroarty, szefowa WFP, cytowana przez Axios.
- Susza spowodowała, że plony były o 40 proc. niższe, co miało z kolei "niszczący wpływ" na hodowane zwierzęta. Dodatkowo, dojście talibów do władzy spowodowało setki tysięcy przesiedleń.
ZOBACZ: Maciej Konieczny w "Graffiti": padł rozkaz z góry, że tym ludziom nie można dawać jedzenia
- Naprawdę, wyścig o jedzenie już się rozpoczął – powiedziała McGroarty podczas briefingu dla korespondentów ONZ z Kabulu w tym tygodniu.
Potrzebna pomoc jeszcze przed zimą
- Aktywnie kontaktujemy się z nowymi władzami, aby móc bez przeszkód prowadzić pomoc humanitarną – dodała McGroarty. Zaapelowała do darczyńców o 200 mln dol., potrzebnych do dostarczenia żywności do Afganistanu przed zimą.
WFP udało się dotrzeć z pomocą do 4 mln osób jeszcze w maju. Planowane jest rozszerzenie działalność do 9 mln "w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale jest wiele, wiele wyzwań" – dodała McGroarty.
ZOBACZ: Biden: decyzja w sprawie Afganistanu była konsultowana z sojusznikami
Tysiące Afgańczyków próbują uciec przed talibami z kraju, co wywołało apele o otwarcie granic. Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) podkreśliła, że "bez znaczącej deeskalacji przemocy, Afganistan stanie się miejscem największej w historii liczby udokumentowanych ofiar cywilnych w ciągu jednego roku, licząc od początku historii ONZ".
Czytaj więcej