Poseł PiS Rafał Bochenek w "Debacie Dnia": marszałek Sejmu nie zarządziła reasumpcji
- Pani marszałek Sejmu nie zarządziła reasumpcji. Pani marszałek tylko sprawdziła pod kątem formalnym, czy wniosek o reasumpcję spełnia wymogi - powiedział poseł PiS Rafał Bochenek w programie "Debata Dnia". - Mam wrażenie, że pani marszałek doradzał "zespół KaKaO" - ripostował poseł Lewicy Tomasz Trela.
Tomasz Trela z Lewicy i Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości byli gośćmi Agnieszki Gozdyry we wtorkowej "Debacie Dnia". W programie poruszono m.in. temat ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu, w czasie którego przyjęto nowelizację ustawy medialnej autorstwa PiS. W jego trakcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję przegranego przez PiS głosowania.
- Pani marszałek Sejmu nie zarządziła reasumpcji. Pani marszałek tylko sprawdziła pod kątem formalnym, czy wniosek o reasumpcję spełnia wymogi - ocenił Rafał Bochenek. - Reasumpcja była, tylko zarządził ją Sejm w głosowaniu - dodał.
ZOBACZ: KO składa zawiadomienie do prokuratury ws. marszałek Elżbiety Witek
- Pani marszałek Witek poddał wniosek o głosowanie w sprawie przeprowadzenia reasumpcji i to był wniosek co najmniej 30 posłów - podkreślał.
"Zespół KaKaO"
- Pan poseł Bochenek mówi o tych prawnikach - przypomina mi się taki zespół prawników "KaKaO" - Kanthak, Kaleta i Ozdoba (posłowie Solidarnej Polski - red.). Mam wrażenie, że to był ten zespół prawników, który doradzał pani marszałek - skwitował Tomasz Trela.
- Głównodowodzącymi tego zespołu byli Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Powiedzieli: "pani Elżbieto, droga Elżbieto, musisz to dalej przeprowadzić, powołaj się na co chcesz, zrób co chcesz, ale ten Sejm ma dalej trwać" - przekonywał poseł Lewicy.
WIDEO: Rafał Bochenek i Tomasz Trela w "Debacie Dnia"
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia Sejmu w ubiegłym tygodniu zarządziła reasumpcję głosowania nad odroczeniem obrad Izby do 2 września. Wniosek o reasumpcję poparł m.in. Paweł Kukiz i dwóch innych posłów koła Kukiz'15, którzy twierdzą, że wcześniej pomylili się, głosując za przerwaniem posiedzenia Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu.
Witek zapewniała, że poddanie pod głosowanie wniosku o reasumpcję to normalna demokratyczna procedura określona w regulaminie Sejmu.
Podkreśliła, że pod wnioskiem podpisało się 33 posłów, następnie po otrzymaniu wniosku zdecydowała się zarządzić przerwę, zwołać Konwent Seniorów, zasięgnąć opinii prawników i rozważyć argumenty zawarte we wniosku.
Witek dodała, że argumentem posłów wnioskodawców było to, że pomylili się podczas głosowania.
Pięć opinii prawnych
Marszałek Sejmu poinformowała ponadto, że skorzystała z pięciu opinii prawnych - dwóch autorstwa Biura Analiz Sejmowych oraz trzech opinii zewnętrznych zamówionych w 2018 r., kiedy padł wniosek o reasumpcję podczas głosowania nad uchyleniem immunitetu ówczesnemu posłowi PO Stanisławowi Gawłowskiemu.
ZOBACZ: To było ordynarne złamanie prawa - Kierwiński w "Gościu Wydarzeń" o decyzji Witek
Jak poinformowała Witek te trzy, zewnętrzne opinie prawne zostały zamówione w 2018 r. przez wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz posła PO Sławomira Neumanna, a autorami tych opinii są: prof. Ryszard Piotrowski, prof. Sabina Grabowska i prof. Sławomir Patyra.
Czytaj więcej