Wojna domowa w Afganistanie. Kolejne kraje ewakuują ambasady, na lotnisku panuje chaos [NA ŻYWO]
Władze lotniska w Kabulu przekazały, że wszystkie loty komercyjne zostały odwołane. W porcie lotniczym zapanował chaos. Co najmniej 5 osób zginęło, usiłując dostać się na pokłady samolotów. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać spadające z odlatującego z Kabulu samolotu na domy mieszkalne.
Prezydent Ashraf Ghani opuścił kraj. Przewodniczący Afgańskiej Rady Pojednania Narodowego Abdullah Abdullah przekazał w nagraniu, że "były prezydent Afganistanu opuścił państwo, pozostawiając kraj w trudnej sytuacji". - Bóg powinien pociągnąć go do odpowiedzialności - dodał Abdullah.
Relacja na żywo z gwałtownej fazy wojny domowej w Afganistanie wobec prawdopodobnego przejęcia władzy kraju przez talibów. Z sytuacją z niedzieli można zapoznać się tutaj.
Czytaj więcejWe wtorek rano zaczęły startować z lotniska w Kabulu samoloty wojskowe z ewakuowanymi z Afganistanu dyplomatami i cywilami - poinformowała agencja Reutera, powołując się na zachodnie źródło bezpieczeństwa na kabulskim lotnisku.
Według tego źródła pas startowy i płyty postojowe zajęte w poniedziałek przez tysiące Afgańczyków, desperacko próbujących dostać się do samolotów i uciec z afgańskiej stolicy, są już wolne od tłumów.
Prezydent Biden: ostrzegliśmy talibów, że jeśli zakłócą nasze działania, odpowiemy z niszczycielską siłą.
Prezydent Biden: w ciągu następnych dni ewakuujemy tysiące Amerykanów, sojuszników i afgańskich współpracowników.
Prezydent Biden: nie mogę powtórzyć błędów poprzedników w Afganistanie, nie stać nas na to, mamy interesy gdzie indziej.
Prezydent Biden: Chiny i Rosja nie chciałyby nic więcej, niż wydawania przez Stany Zjednoczone miliardów dolarów na wojnę w Afganistanie
Prezydent Biden: liderzy Afganistanu dali za wygraną i uciekli; afgańska armia poddała się, czasem bez walki.
Prezydent Biden: naszą misją w Afganistanie było przeciwdziałanie terroryzmu, nigdy nie było nią budowanie demokracji.
Brytyjski rząd poinformował w poniedziałek o wysłaniu do Afganistanu kolejnych 200 żołnierzy, którzy będą pomagać w ewakuacji z tego kraju obywateli Wielkiej Brytanii oraz afgańskich współpracowników.
W ten sposób liczba brytyjskich żołnierzy w Afganistanie wzrośnie do 900, większość z nich przybyła pod koniec zeszłego tygodnia. Ministerstwo obrony poinformowało też, że kolejna grupa ma pozostawać w gotowości, gdyby potrzeba było zwiększyć liczbę personelu, a stacja Sky News podała, że kilkuset żołnierzy ma zostać przerzuconych do regionu.
800 osób na pokładzie samolotu. By wystartować musiał mieć opróżniony bak.
Kabul. 800 osób na pokładzie samolotu, mimo że przystosowany jest do przewozu 150
Wojskowy samolot ewakuacyjny, który wyleciał w nocy z Holandii do Afganistanu, nie może wylądować w Kabulu - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony. Na transport z Afganistanu do Holandii czekają setki osób.
Podobne problemy miał Bundeswehry po godzinie kołowania samolot został przekierowany na lotnisko w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie - przekazał niemiecki generał Markus Laubenthal.
Brytyjski premier Boris Johnson zamierza zorganizować wirtualne spotkanie przywódców grupy G7, aby omówić pogarszającą się sytuację w Afganistanie - poinformowało w poniedziałek jego biuro.
O zamiarze zorganizowania spotkania G7 Johnson powiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
W orędziu do narodu na temat sytuacji w Afganistanie prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek wieczorem, że należy "chronić się przed znaczącymi przepływami migracyjnymi" z tego kraju.
- Afgańczycy mają prawo do życia w szacunku i godności. Los Afganistanu jest w ich rękach, ale my pozostaniemy zmobilizowani u boku Afgańczyków – dodał.
Macron oznajmił, iż chce "solidnej, skoordynowanej i zjednoczonej reakcji" w obliczu przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie. Zauważył też, że Francja ma jednego wroga – terroryzm.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w poniedziałek ze swoimi odpowiednikami w Rosji i Chinach - Siergiejem Ławrowem i Wangiem Yi - o sytuacji w Afganistanie - poinformował Departament Stanu.
Tematem telefonicznej rozmowy Blinkena z Ławrowem było bezpieczeństwo w Afganistanie, szef amerykańskiej dyplomacji przekazał także swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi informacje dotyczące prowadzonej przez USA ewakuacji z lotniska w Kabulu - przekazała strona amerykańska.
- Szefowie dyplomacji zgodzili się, by kontynuować konsultacje z reprezentantami China, Pakistanu, innych zaangażowanych państw i ONZ, by stworzyć grunt pod wewnątrzafgański dialog w nowych warunkach - zakomunikowało z kolei rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Obaj ministrowie odbyli także osobne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Li, które również dotyczyły sytuacji w Afganistanie
Turcja ewakuowała w poniedziałek cywilów i swoich obywateli z Afganistanu - poinformowała agencja Reutera. Samolot linii Turkish Airlines zabrał z ogarniętego chaosem międzynarodowego lotniska w Kabulu 324 osoby - podała turecka telewizja państwowa TRT Haber.
Jeden z podróżujących samolotem, Dogan Ozluk - wykładowca wizytujący na Uniwersytecie w Kabulu - opisywał doświadczenie jako "przerażające". Jak dodał, część pasażerów spędziła noc na lotnisku w oczekiwaniu na wylot.
"Baliśmy się, że samolot w ogóle nie odleci i będziemy musieli powrócić do tego chaosu" - opisuje inny pasażer Senol Celik, członek tureckiego personelu dyplomatycznego.
Angela Merkel ogłosiła, że Niemcy ogłosili opracowali plan utworzenia "mostu powietrznego". Chcą ewakuować z 10 tys. Afgańczyków. Wśród nich jest 2500 lokalnych współpracowników niemieckiego kontyngentu oraz 2 tys. innych zagrożonych osób, takich jak aktywne społecznie kobiety czy działacze praw człowieka. Do tego dochodzą ich rodziny.
W czasie weekendu do Uzbekistanu uciekło 585 afgańskich żołnierzy na pokładzie 22 samolotów wojskowych i 24 śmigłowców - poinformowała w poniedziałek uzbecka prokuratura. Dodano, że jeden z samolotów zderzył się z eskortującym go myśliwcem, obie maszyny się rozbiły.
Uzupełniono, że 158 afgańskich żołnierzy przekroczyło granicę z Uzbekistanem na piechotę. Z oświadczenia uzbeckiej prokuratury nie wynika jasno, gdzie obecnie znajdują się afgańskie maszyny i żołnierze, którzy wylądowali na lotnisku w mieście Termez na południu kraju, przy granicy z Afganistanem.
Rosja może wykorzystać obecną sytuację w Afganistanie i negatywnie wpłynąć na sytuację migracyjną na Ukrainie - ostrzegł w poniedziałek wiceszef MSZ w Kijowie Jewhen Jenin.
- Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Afganistanie może pociągnąć za sobą pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w ogóle w regionie Azji Centralnej - ocenił wiceminister. Jak dodał, to z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na sytuację migracyjną i bezpieczeństwa na Ukrainie.
Podczas poniedziałkowego nadzwyczajnego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Afganistanu sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres przekonywał, że nie można opuścić narodu afgańskiego i apelował o przyjmowanie afgańskich uchodźców.
Szef ONZ mówił o chaosie, niepokoju, niepewności i strachu, nękającym ten kraj. Wezwał w trudnej sytuacji wszystkie strony, a zwłaszcza talibów, do zachowania jak największej powściągliwości, aby chronić życie i zapewnić zaspokojenie potrzeb humanitarnych.
Prezydent USA Joe Biden wróci w poniedziałek z letniej rezydencji w Camp David do Białego Domu, by odnieść się do sytuacji w Afganistanie - podały służby prasowe. Prezydent ma wygłosić przemówienie o godz. 21:45 czasu polskiego.
I will be addressing the nation on Afghanistan at 3:45 PM ET today.
— President Biden (@POTUS) August 16, 2021
W kwestii Afganistanu prezydent dotąd ograniczał się jedynie do wydania w sobotę oświadczenia, w którym poinformował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do zabezpieczenia ewakuacji na lotnisku w Kabulu. Przekazał również, że przedłużenie pobytu amerykańskich żołnierzy w kraju o rok czy o pięć "nie zrobiłoby żadnej różnicy, jeśli afgańskie wojsko nie jest w stanie utrzymać kontroli nad własnym krajem".
Dodał, że umowa zawarta przez jego poprzednika Donalda Trumpa z talibami postawiła go w sytuacji, w której do wyboru miał albo całkowite wycofanie sił USA z Afganistanu, albo wysłanie tam kolejnych.
Fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Zdjęcie z lotu ptaka przedstawia tłumy zebrane wokół lotniska w Kabulu.
- Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj - poinformował po godz. 15 premier Mateusz Morawiecki. - Wyślemy więcej samolotów, niż jest to konieczne - będziemy mogli pomóc też innym sojusznikom - zapowiedział.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-08-16/premier-mateusz-morawiecki-sprowadzimy-z-afganistanu-wszystkich-ktorzy-beda-tego-chcieli/?ref=slider
Węgry nie przyjmą bez ograniczeń afgańskich migrantów, ale rozważą, jak może pomóc osobom, które w ciągu 20 lat pracowały dla węgierskich żołnierzy np. jako tłumacze – oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar.
Bahrajn będzie inicjatorem rozmów z innymi państwami Zatoki Perskiej na temat sytuacji w Afganistanie - poinformowały w poniedziałek rządowe media tego kraju. Królestwo Bahrajnu wyszło z tą inicjatywą w imieniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), której to obecnie przewodniczy.
Członkami GCC jest sześć państw - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ta organizacja regionalna została założona w 1981 r.; jej celem jest integracja ekonomiczna, polityczna i wojskowa.
- Teraz muszę spalić wszystko, co osiągnęłam przez 24 lata mojego życia - opowiada studentka uniwersytetu w Kabulu po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów.
- Prawie ukończyłam dwa kierunki na dwóch najlepszych uniwersytetach w Afganistanie. W listopadzie powinnam była ukończyć Amerykański Uniwersytet Afganistanu i Uniwersytet Kabulski, ale tego ranka wszystko przeleciało mi przed oczami" - opisuje.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-08-16/afganska-studentka-musze-spalic-wszystko-co-osiagnelam-przez-24-lata-zycia/?ref=aside_najnowsze
Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie; na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki, operacja ta jest przygotowywana od wczoraj - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Polska nie pozostawia swoich sojuszników i partnerów w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki.https://t.co/MKinWqEYNJ
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 16, 2021
Prezydent USA Joe Biden spodziewał się, że afgańskie siły bezpieczeństwa będą walczyć i odeprą ofensywę talibów, ale w kluczowym momencie tego nie zrobiły - powiedział w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, Biden wkrótce publicznie odniesie się do sprawy.
Sullivan odpowiedział w ten sposób na pytanie podczas wywiadu w telewizji ABC, dlaczego Biden twierdził w lipcu, że scenariusz chaotycznej amerykańskiej ewakuacji z Kabulu jest "wysoce nieprawdopodobny".
Doradca Bidena powiedział, że prezydent stał przed decyzją, czy wysłać amerykańskich żołnierzy "w środek afgańskiej wojny domowej" i jego odpowiedź brzmiała "nie".
W innym porannym wywiadzie, dla telewizji NBC, Sullivan dodał, że mimo błędnej oceny prezydenta USA były przygotowane na wszystkie scenariusze, w tym ten, który się spełnił.
Na lotnisku w Bochtarze na południu Tadżykistanu wylądowały afgańskie samoloty wojskowe - poinformowało MSZ tego kraju, cytowane przez rosyjską agencję RIA Nowosti. Na ich pokładach było ponad 100 żołnierzy.
"Po otrzymaniu sygnału SOS zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Tadżykistan dał zgodę na lądowanie afgańskich samolotów na lotnisku miasta Bochtar" - przekazał przedstawiciel resortu.
Według źródła agencji RIA Nowosti na tym lotnisku nocą z niedzieli na poniedziałek wylądowały trzy samoloty sił powietrznych Afganistanu, w których było łącznie ponad 100 wojskowych.
Lokalne władze przekazały agencji, że żołnierze zostali tymczasowo zakwaterowani w akademikach.
Obrona przeciwlotnicza Uzbekistanu zestrzeliła afgański samolot wojskowy podczas próby naruszenia uzbeckiej granicy powietrznej - oświadczył resort obrony w Taszkencie, cytowany w poniedziałek przez rosyjską agencję RIA Nowosti.
Przedstawiciel ministerstwa powiedział rosyjskiej agencji, że uzbecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wojskowy samolot podczas próby nielegalnego naruszenia przez niego granicy powietrznej Uzbekistanu. Do zdarzenia doszło w niedzielę w wilajecie surchondaryjskim na południu kraju, przy granicy z Afganistanem.
Nie poinformowano o liczbie osób na pokładzie ani o tym, czy przeżyły.
Wcześniej uzbeckie ministerstwo obrony przekazało rosyjskiej agencji TASS, że na południu kraju rozbił się w niedzielę samolot afgańskich sił powietrznych.
Według Reutersa ministerstwo podało, że pilot samolotu katapultował się i ocalał.
Uzbecki portal Gazeta.uz pisał, że do katastrofy doszło w niedzielę wieczorem. Opublikował zdjęcia pracowników medycznych udzielających pomocy umundurowanemu mężczyźnie. Serwis również podał, że według źródła dwóch afgańskich wojskowych, którzy też byli na pokładzie maszyny, zostało hospitalizowanych w stolicy prowincji, mieście Termez.
#BREAKING: Afghan Military aircraft was shot down by Uzbekistan Air Defence Missile yesterday in the Sherabad district of the Surkhandarya region of Uzbekistan as it violated airspace. Pilots wanted to take political asylum. Uzbek border guards captured two injured Afghan pilots. pic.twitter.com/qPzVtE8EJy
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) August 16, 2021
MSZ jest w kontakcie z Polakami przebywającymi na terytorium Afganistanu i podejmuje działania celem ich pilnej ewakuacji - poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Według niego, w ostatnich miesiącach wiele osób pracujących na rzecz demokratycznego Afganistanu zostało ewakuowanych przy wsparciu instytucji państwa polskiego.
Wielu innym staramy się pomóc w miarę możliwości logistycznych i w konsultacji z sojusznikami. Od 2014 r. Polska nie ma w Kabulu ambasady.2/2
— Marcin Przydacz (@marcin_przydacz) August 16, 2021
Talibowie porwali jednego z tłumaczy, którzy pracowali dla czeskiego wojska w Afganistanie - poinformowała w poniedziałek agencja CTK, powołując się na organizację Vlczi Maky, która pomaga weteranom i prowadzi akcję ratowania afgańskich tłumaczy.
"Straciliśmy kontakt z jednym z tłumaczy. Według relacji jego brata uzbrojeni mężczyźni włamali się do jego domu, pobili go i uprowadzili" - poinformowała organizacja. "Nie znamy sytuacji jego żony i trójki małych dzieci" - dodała.
W dotychczasowej dzielnicy rządowej w Kabulu, znanej jako "zielona strefa", panuje w poniedziałek cisza po tym, jak zagraniczne misje dyplomatyczne w Afganistanie zostały przeniesione na lotnisko - relacjonuje agencja Reutera.
W dzielnicy nie ma już policji i ochroniarzy, którzy strzegli placówek dyplomatycznych. By przejechać, kierowcy sami podnoszą ustawione szlabany.
Wszyscy współpracujący z Polską, którzy byli zainteresowani wyjazdem, zostali ewakuowani z Afganistanu w czerwcu - poinformował w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dodał, że zobowiązał dowódcę operacyjnego do ewakuacji osób pozostających wciąż w Afganistanie. Jak zapewnił, decyzją premiera odbywa się to wspólnie z MSZ.
MON szybko zareagował na sytuację w Afganistanie. Wszyscy współpracujący z 🇵🇱, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem, zostali ewakuowani już w czerwcu. Zobowiązałem Dowódcę Operacyjnego do ewakuacji osób pozostających wciąż w 🇦🇫. Decyzją Premiera odbywa się to wspólnie z MSZ.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 16, 2021
W związku z sytuacją w Afganistanie we wtorek po południu odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE - poinformował w poniedziałek wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
"Afganistan znalazł się na rozdrożu. Stawką jest bezpieczeństwo i dobro (jego) obywateli, a także bezpieczeństwo międzynarodowe" - przekazał szef unijnej dyplomacji.
Samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT będą omijać przestrzeń powietrzną Afganistanu - powiedział rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski. Dodał, że dotyczy to zarówno lotów pasażerskich, jak i towarowych.
- Podjęliśmy decyzję, że wszystkie nasze samoloty będą omijać przestrzeń powietrzną Afganistanu. Ta zasada już obowiązuje, do odwołania - powiedział rzecznik LOT-u.
Dodał, że dotyczy to zarówno lotów pasażerskich, jak i towarowych.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na posiedzeniu prezydium swojej partii CDU w poniedziałek mówiła o "gorzkich godzinach" w obliczu rozwoju sytuacji w Afganistanie. Powiedziała, że Niemcy chcą ewakuować z Afganistanu ok. 10 tys. osób.
- Przeżywamy gorzkie godziny, teraz musimy się skupić na akcji ratunkowej - oświadczyła szefowa niemieckiego rządu, odnosząc się do wydarzeń w Afganistanie, gdzie talibowie po błyskawicznej ofensywie zajęli niemal całe terytorium kraju.
Z Kabulu nie startują obecnie przeznaczone do ewakuacji samoloty, bo zdesperowani ludzie, którzy chcą uciec z Afganistanu, blokują płytę lotniska - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Niemiec, cytowany przez agencję Reutera.
"Rozwój sytuacji w Afganistanie wymaga wspólnej reakcji UE" - napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
"Kraj potrzebuje trwałego rozwiązania politycznego, które zapewni ochronę praw kobiet i pozwali Afgańczykom na godne i bezpieczne życie" - dodał Sassoli. "Osoby zagrożone prześladowaniami muszą dostać azyl" - zaapelował.
The situation unfolding in #Afghanistan requires a united EU response.
— David Sassoli (@EP_President) August 16, 2021
The country needs a lasting and inclusive political solution that protects the rights of women and allows Afghans to live in safety and with dignity.
Asylum must be granted to those in danger of persecution.
Nasza misja będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni - zarówno Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy współpracowali z nami - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Odzyskanie władzy w Afganistanie przez talibów jest największą katastrofą polityki zagranicznej USA od prawie 50 lat, a ludzkie koszty tego błędu dla Afgańczyków, będą ogromne i raczej już nie do zatrzymania - pisze w poniedziałek brytyjska prasa.
W komentarzach gazety zgadzają się, co do tego, że główną odpowiedzialność ponosi administracja prezydenta Joe Bidena.
Amerykańskie próby pozbawiania talibów dochodów ze sprzedaży opium i heroiny kosztowały w ciągu 15 lat ponad 8 mld dol., ale zakończyły się porażką. Talibowie przejmą afgański rynek narkotyków i będą na nim zarabiać, prognozują cytowani przez Agencję Reutera eksperci z USA i ONZ.
"Afganistan pozostaje największym nielegalnym dostawcą opiatów i zapewne pozostanie nim po przejęciu władzy przez talibów" - pisze agencja.
Władze Hiszpanii wysłały w poniedziałek dwa samoloty wojskowe po odbiór swojego personelu dyplomatycznego z Afganistanu, który w ostatnich dniach został opanowany przez talibów. Według hiszpańskich mediów operacja będzie podzielona na dwie części.
Jak poinformował specjalistyczny portal Info Defensa, powołujący się na źródła rządowe, po wkroczeniu talibów do Kabulu i ze względu na chaos na tamtejszym lotnisku, ewakuacja samolotami wojskowymi A400M będzie się odbywać przez Dubaj. To miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie miejscem lądowania obu maszyn w pierwszej kolejności.
Islamscy bojownicy rozpoczęli w poniedziałek akcję rozbrajania mieszkańców Kabulu, stolicy Afganistanu, ponieważ "ludzie już nie potrzebują broni do obrony osobistej" - przekazał Reuterowi urzędnik związany z talibami.
Mieszkaniec Kabulu, Salad Moleskim, który prowadzi MOBY, największą w Afganistanie firmę medialną, przekazał na Twitterze, że talibowie pojawili się w jego biurze i wypytywali o broń, którą posiadała ochrona budynku.
"Chiny szanują prawo Afgańczyków do niezależnego określenia ich losu i są skłonne w dalszym ciągu rozwijać relacje dobrosąsiedzkie i przyjazną współpracę z Afganistanem oraz odgrywać konstruktywną rolę w staraniach na rzecz pokoju i odbudowy tego kraju" – oceniła rzeczniczka MSZ w Pekinie Hua Chunying.
Chińska propaganda już od kilku tygodni przygotowuje obywateli na coraz bardziej prawdopodobny scenariusz, w którym Pekin zmuszony jest uznać talibów za oficjalny rząd Afganistanu - zwraca uwagę agencja Reutera.
"Determinacja Bidena, by pozostawić Afganistan samemu sobie była zapowiedziana i przewidywalna, ale i tak dla wielu jest szokiem" - piszą niemieckie media w odniesieniu do dramatycznej sytuacji w Afganistanie. Fiasko w Afganistanie "będzie prawdopodobnie prześladować Bidena przez długi czas".
Dziesięciu afgańskich ochroniarzy, którzy pracowali dla holenderskich wojsk w Afganistanie, domaga się jak najszybszego sprowadzenia do Niderlandów. - Jesteśmy zrozpaczeni, nasze twarze są znane talibom – mówią strażnicy.
Dziennik "De Telegraaf" informuje, że ochroniarze, którzy pracowali dla holenderskiej armii w latach 2003-2006, wystąpili z apelem do premiera Marka Rutego, aby ściągnąć ich do Niderlandów. Ochroniarze obawiają się zemsty talibów.
Nie wszystkim udało się jednak wejść na pokład samolotu. W internecie pojawiło się dramatyczne nagranie na którym widać, jak z lecącego samolotu spadają ludzie.
Exclusive - The video shows a flight from #Kabul airport where two people are thrown from a plane into the the people's homes.#Afghanistan #Taliban pic.twitter.com/GlSgjNApJj
— Aśvaka - آسواکا News Agency (@AsvakaNews) August 16, 2021
Afgańczycy stłoczyli się na terenie kabulskiego lotniska, starając się uciec z kraju przed talibami, którzy w niedzielę wkroczyli do stolicy Afganistanu.
Not a scene of Hollywood, it’s Just #Kabul air port, people want to run away, after the Capture of Kabul by the #Talibans #Afghanistan
— Aśvaka - آسواکا News Agency (@AsvakaNews) August 16, 2021
By: @Mukhtarwafayee pic.twitter.com/ZLYieJm9mX
- Do Polaków przebywających w Afganistanie zwróciliśmy się z sugestią, aby opuścili Afganistan; obecnie nie zgłosili potrzeby ewakuacji - powiedział w poniedziałek rano wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Gdy taka potrzeba się pojawi, zrobimy wszystko, aby tym osobom udzielić pomocy - dodał.
W Afganistanie przebywa pięciu obywateli Polski i są oni w stałym kontakcie z konsulem RP w Nowym Delhi, a także z ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu.
Po zajęciu niemal całego Afganistanu przez talibów w mediach pojawiły się zdjęcia ukazujące dwójkę mężczyzn ze sznurami na szyjach prowadzonych ulicami Heratu przez islamskich bojowników - podał w poniedziałek australijski portal news.com.
Na drastycznych zdjęciach, udostępnionych przez afgańskiego dziennikarza Bilala Sarwaya, widać, że twarze pojmanych zostały pokryte sadzą. Portal wskazał, że w kraju narastają obawy, że talibowie po dwudziestu latach ponownie narzucą brutalne prawo szariatu, a fotografie z Heratu, trzeciego co do wielkości miasta Afganistanu, pokazujące upokorzenie zatrzymanych mogą być tego dowodem. Portal wyjaśnia, że sadza na twarzach mężczyzn to ostrzeżenie dla naruszających religijne prawo. Recydywiści ryzykują karę odcięcia ręki.
Ulice Kabulu, który zajęli w niedzielę talibowie, są w poniedziałek opustoszałe, a sklepy zamknięte. W kabulskiej dzielnicy Akbar Khan, gdzie znajdują się ambasady, jest pusto. "Niemal wszyscy dyplomaci i ich rodziny albo już wyjechali, albo są na lotnisku, oczekując na wylot" - podano. Opustoszały także budynki rządowe.
Powołując się na lokalnych mieszkańców agencja AP pisze, że z ulic zniknęły siły bezpieczeństwa, na posterunkach - zwykle strzeżonych przez funkcjonariuszy - także nie ma ludzi.
Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde potwierdziła w poniedziałek, że 19 pracowników szwedzkiej ambasady w Kabulu zostało przetransportowanych amerykańskim helikopterem do bazy wojskowej USA w Dausze w Katarze.
Rząd Szwecji, aby móc przyjąć Afgańczyków, którzy wspierali szwedzkie władze wprowadził dla nich wyjątek w przepisach migracyjnych. Zostaną oni sprowadzeni jako uchodźcy kwotowi i nie będą musieli starać się o azyl w państwach trzecich
Zamir Kabułow, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Afganistanu powiedział w radiu Echo Moskwy, że "nikt nie zamierza się spieszyć" z uznaniem talibów. - Ich uznanie bądź nieuznanie zależne będzie od zachowania nowych władz. Będziemy uważnie się przyglądać, na ile odpowiedzialnie będą oni rządzić krajem w najbliższym czasie - zapowiedział Kabułow.
Jak dodał, Rosja nie obawia się, że pod rządami talibów Afganistan upodobni się do Państwa Islamskiego. Kabułow podał jako argument fakt, że talibowie "bezlitośnie walczyli" z Państwem Islamskim.
Upadek afgańskiego rządu zaskoczył władze USA podczas ewakuacji amerykańskiego personelu z Kabulu. Po wielu latach obecności i mimo wydania gigantycznych pieniędzy służby wywiadowcze USA po raz kolejny nie zrozumiały dynamiki sytuacji w tym kraju - pisze w poniedziałek "Le Figaro".
Francuski dziennik ocenia, że na długiej liście błędów popełnionych od początku amerykańskiej interwencji w 2001 roku błędy wywiadu pozostają najbardziej obciążające.
Pierwszy samolot Bundeswehry jest w drodze do Afganistanu, aby zapewnić bezpieczeństwo Niemcom i ich lokalnym pomocnikom po przejęciu władzy przez talibów. 40 pracowników niemieckiej ambasady w Kabulu zostało już wywiezionych z kraju na pokładzie amerykańskiego samolotu.
Łączną liczbę obywateli niemieckich przebywających do niedzieli w Kabulu oszacowano na ponad 100 osób. Według ostatnich danych 1100 Afgańczyków wciąż pracuje na rzecz Niemiec w ramach samej tylko rządowej pomocy rozwojowej. Do tego dochodzą tysiące byłych pracowników Bundeswehry i ministerstw federalnych.
Co najmniej 5 osób zginęło w poniedziałek na lotnisku w Kabulu, usiłując dostać się na pokłady samolotów - przekazali Agencji Reutera świadkowie.
Jeden ze świadków powiedział Agencji Reutera, że widział jak ładowano do samochodów pięć ciał. Inna osoba poinformowała, że nie wiadomo czy ofiary zginęły, bo zostały trafione pociskami, czy zadeptał je tłum.
- Uznaję, że talibowie kontrolują kraj. Mam na myśli to, że nie trzeba być politologiem, aby dostrzec, że w takiej sytuacji się znajdujemy - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace w rozmowie ze Sky News, dodając, że nie jest to jeszcze właściwy moment na podjęcie decyzji o uznaniu talibów za rząd Afganistanu.
Wallace poinformował, że w sobotę i niedzielę z Afganistanu wyleciało 370 obywateli brytyjskich, w tym część personelu ambasady, a celem jest ewakuacja 1200-1500 osób dziennie.
Rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na opinię eksperta Piotra Topyczkanowa ze Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) ocenił, że dla Rosji ważne jest, na ile skuteczne okażą się nowe władze w Afganistanie w uniknięciu katastrofy humanitarnej i masowej ucieczki uchodźców, w okiełznaniu terroryzmu, walce z narkotykami i zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju.
Głównym partnerem Moskwy w reagowaniu na sytuację w Afganistanie są teraz Chiny - powiedział "Wiedomostiom" ekspert Wasilij Kaszyn z Wyższej Szkoły Gospodarki (WSzE) w Moskwie.
Ukraińskim samolotem ewakuowano z Afganistanu 79 osób, obywateli Ukrainy i pięciu innych krajów - poinformował w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba. Wśród ewakuowanych są małe dzieci.
Jak podkreślił Kułeba, lotnisko w Kabulu to teraz miejsce, "w którym lepiej się nie znajdować, i które jednocześnie jest miejscem ostatniej nadziei dla tysięcy ludzi". "Nadal zbieramy informacje o obywatelach, którzy potrzebują ewakuacji" - zaznaczył.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że na pokładzie było ośmiu obywateli Ukrainy.
Przestrzeń powietrzna Kabulu została udostępniona wojsku. Loty tranzytowe przez Afganistan powinny zmienić trasę - poinformował w poniedziałek Urząd Lotnictwa Cywilnego Afganistanu (ACAA). Władze lotniska w Kabulu przekazały, że wszystkie loty komercyjne zostały odwołane.
Na koncie na Twitterze witryny FlightRadar24 poinformowano, że lot Air India z Chicago do Delhi zmienił kurs i opuścił przestrzeń powietrzną Afganistanu chwilę po tym, gdy w nią wleciał. Podobnie stało się z lotem Terra Avia z Baku do Delhi.
#AI126 changed course and exited Afghanistan airspace shortly after entering. https://t.co/3Jd3pUmPvX#TVR750 now changing course as well. https://t.co/EYjZDBq25L
— Flightradar24 (@flightradar24) August 16, 2021
UNCONFIRMED Notam from OAKX: Afghanistan airspace available, but uncontrolled by ATC. pic.twitter.com/3dT2UkUpdt
W poniedziałek władze Międzynarodowego Lotniska im. Hamida Karzaja w Kabulu odwołały wszystkie loty komercyjne. W porcie lotniczym zapanował chaos; tysiące Afgańczyków chcą opuścić kraj przejęty przez talibów, którzy w niedzielę wkroczyli do stolicy.
Nie odnotowano, żeby w Afganistanie dochodziło do jakichkolwiek starć po przejęciu przez talibów w niedzielę Kabulu, stolicy kraju - poinformowała w poniedziałek Agencja Reutera, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela bojowników islamistycznych.
- Według naszej wiedzy sytuacja jest pokojowa - zapewniło źródło.
Żołnierze amerykańscy strzelali w poniedziałek w powietrze, by powstrzymać kilkuset cywilów afgańskich, którzy próbowali wtargnąć na płytę lotniska w Kabulu.
Last struggle to get onboard…#KabulAirlift pic.twitter.com/58nydCpHS3
— Sultan Faizy سلطان فیضی (@SultanFaizy) August 16, 2021
Afgańczycy stłoczyli się na terenie lotniska starając się uciec z kraju przed talibami, którzy w niedzielę wkroczyli do stolicy Afganistanu. Żołnierze USA są w kabulskim porcie lotniczym, pomagając przy ewakuacji pracowników amerykańskiej ambasady oraz innych cywilów.
Świadek powiedział AFP, że widział zabitą młodą dziewczynę, która została stratowana. - Boję się. Strzelają w powietrze - dodał.
Latest pictures from Kabul Airport. People are on their own now while the world watches in silence. Only sane advise to Afghan people…RUN pic.twitter.com/RQGw28jFYx
— Sudhir Chaudhary (@sudhirchaudhary) August 16, 2021
Marek Biernacki (KP-PSL) oczekuje, że w sprawie Afgańczyków - tłumaczy czy doradców, którzy współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym czy ambasadą RP w Kabulu zajmą się sejmowe komisje: obrony i służb specjalnych. Chodzi nie tylko - jak podkreślił - o ewakuację, ale też zapewnienie im opieki w Polsce.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w niedzielę o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapewnił natomiast, że resort podejmuje działania na rzecz ewakuacji tych osób z Afganistanu.
Nowa Zelandia wyśle do Kabulu samolot wojskowy i personel, aby pomóc w ewakuacji swoich obywateli i obywateli afgańskich, którzy pracowali z rządem Nowej Zelandii, powiedziała w poniedziałek premier Jacinda Ardern.
- Mamy listę 37 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z siłami obronnymi Nowej Zelandii i zapewnimy im przesiedlenie się do naszego kraju - powiedziała Ardern na konferencji prasowej w Wellington.
- Dokonujemy obecnie serii kroków, by zabezpieczyć Międzynarodowe Lotnisko im. Hamida Karzaja, by umożliwić bezpieczny wylot amerykańskiemu i sojuszniczemu personelowi poprzez cywilne i wojskowe loty - czytamy we wspólnym oświadczeniu Pentagonu i Departamentu Stanu.
- W ciągu najbliższych 48 godzin, zwiększymy naszą obecność do prawie 6 tys. żołnierzy, z misją skupioną jedynie na umożliwienie tych wysiłków - czytamy. Władze dodały, że USA przejmą kontrolą nad lotami.
Rzecznik talibanu ogłosił w wywiadzie dla Al-Jazeery koniec wojny w Afganistanie.
- Forma sprawowania władzy w państwie będzie znana wkrótce - dodał rzecznik.
- Zapewniamy wszystkich, że gwarantujemy bezpieczeństwo obywatelom i misjom dyplomatycznym. Jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi afgańskimi politykami i zagwarantujemy im niezbędną ochronę - powiedział rzecznik Mohammad Naeem dla kanału z Kataru.
Osiem "latających cystern" KC-10 wystartowało z baz amerykańskich w USA. Według lokalnych tureckich mediów mają one dotankować bombowce dalekiego zasięgu, zauważone nad Turcją.
.@AirMobilityCmd Boeing KC-135R Stratotanker 62-3554 is operating SW of Kabul. The KC-135R Stratotanker's primary mission is to refuel @usairforce long-range bombers. pic.twitter.com/K1F8pRCR32
— Yörük Işık (@YorukIsik) August 15, 2021
Rzecznik Talibanu poinformował Agencję AP, że prowadza oni rozmowy, by utworzyć "otwarty, inkluzywny islamski rząd"
Ministerstwo obrony Holandii zakomunikowało w niedzielę, że w drodze do Kabulu jest holenderski samolot wojskowy. Ma on odebrać personel holenderskiej ambasady, tłumaczy i ich rodziny. Linie lotnicze KLM poinformowały, że obecnie wyznaczają dla swoich samolotów trasy omijające Afganistan.
Ze względów bezpieczeństwa resort obrony nie udziela informacji o szczegółach ewakuacji, wskazuje jednak, że ma kontakt ze wszystkimi tłumaczami współpracującymi z ambasadą.
W piątek ministerstwo podało, że spośród 273 afgańskich tłumaczy około 110 zostało już sprowadzonych do Holandii wraz z rodzinami.
Z informacji przekazanych mediom przez rzecznika holenderskiego MSZ wynika, że sama ambasada została przeniesiona w nocy z soboty na niedzielę z centrum miasta w pobliże lotniska.
- Cały personel opuścił ambasadę i kontynuuje swoją pracę w nowej lokalizacji – powiedziała telewizji NOS minister obrony Ank Bijleveld.
USA wysyła dodatkowo 1000 spadochroniarzy z 82 dywizji powietrznodesantowej, by zabezpieczyć ewakuację z Kabulu.
BREAKING: President Biden orders 1,000 more paratroopers from 82nd Airborne to Kabul to evacuate Americans. 6,000 U.S. troops will now be on the ground in Afghanistan.
— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) August 15, 2021
Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek Estonii i Norwegii, zbierze się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym sytuacji w Afganistanie. Rozpocznie się ono o godz. 10 czasu miejscowego (godz. 16 w Polsce).
Dyplomaci z ONZ przekazali w niedzielę, że Sekretarz Generalny Antonio Guterres poinformuje członków Rady Bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie po przejęciu przez talibów kontroli nad stolicą kraju, Kabulem.
Guterres zaapelował w piątek do Talibanu o powstrzymanie ofensywy i przystąpienie do negocjacji pokojowych. Ostrzegł, że "Afganistan wymyka się spod kontroli".
- To jest moment, aby powstrzymać ofensywę. To jest moment, aby rozpocząć poważne negocjacje. To jest moment, aby uniknąć przedłużającej się wojny domowej lub izolacji Afganistanu – powiedział Guterres.
Rzecznik talibów poinformował, że nie ma zagrożenia dla placówek dyplomatycznych w Kabulu.
عاجل | المتحدث باسم طالبان: لا خطر يهدد السفارات والبعثات الدبلوماسية الأجنبية في كابل
— الجزيرة - عاجل (@AJABreaking) August 15, 2021
Słowacja wysyła samolot po swoich dyplomatów i afgańskich współpracowników.
Słowacja wysyła do Kabulu samolot po swoich afgańskich współpracowników. To może być szansa dla współpracowników polskiego wojska. @P_Lukasiewicz @RauZbigniew @MSZ_RP @SolochPawel @BBN_PL
— Jan Mikruta (@janmikruta) August 15, 2021
Tłumy ludzi czekają na ewakuacje na lotnisku w Kabulu.
#Kabul airport this evening. People are waiting near the runway to escape by air.#hkia #afghanistan pic.twitter.com/3wf3tu47h9
— Stefanie Glinski (@stephglinski) August 15, 2021
Prezydent Afganistanu, jego żona, szef sztabu i główny doradca znajdują się w Taszkiencie w Uzbekistanie.
Talibowie w pałacu prezydenckim.
Talibowie w pałacu prezydenckim w Kabulu. fot @AJEnglish pic.twitter.com/Mx4EVYHThF
— Jan Mikruta (@janmikruta) August 15, 2021
Wideo pokazuje wściekłych cywilów obrzucających kamieniami uciekające afgańskie wojsko.
Afghan People throwing shoes and stones to Afghan Army who ran away like cowards without even showing a little resistance to #Taliban.
— Shama Junejo (@ShamaJunejo) August 15, 2021
For this is USA spent $88b to train them?pic.twitter.com/tZtURS8678
USA rozważa wysłanie 5 tysięcy żołnierzy z Kuwejtu do Kabulu, by zabezpieczyć ewakuację.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-08-15/cnn-bialy-dom-rozwaza-wyslanie-dodatkowych-wojsk-do-kabulu/?ref=aside_najnowsze
Prezydent Afganistanu Ahsraf Ghani napisał na Facebooku, że opuścił kraj by "uniknąć rozlewu krwi".
Niemiecki samolot wojskowy poleci w nocy z niedzieli na poniedziałek do Kabulu, aby ewakuować Niemców i ich afgański personel pomocniczy - poinformował wieczorem minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
- Loty odbywać się będą z Kabulu do sąsiedniego kraju, a dla dalszego transportu do Niemiec zapewnimy samoloty cywilne - powiedział dziennikarzom.
Główny zespół pracowników ambasady pozostanie w Kabulu na lotnisku, aby tam kontynuować pracę i wesprzeć dalsze ewakuacje - dodał Maas.
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Talibowie przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Zdjęcie przedstawia talibów siedzących w gabinecie prezydenta Ashrafa Ghaniego.
Afghanistan belongs to the Taliban now. Taliban sitting at Afghanistan President Ashraf Ghani’s desk in the Kabul Presidential Palace. pic.twitter.com/PPn1eUqzba
— remia (@remiadevan) August 15, 2021
Lotnisko w Kabulu zamyka się dla lotów komercyjnych.
Dziennikarz Polsat News Jan Mikruta zwraca uwagę, że brak ambasady w Kabulu stawia pod znakiem zapytania przebieg ewakuacji. Może przez Indie?
Ewakuacja przez Indie? Za pośrednictwem ich ambasady w Kabulu? My tam placówki nie mamy. @MSZ_RP @RauZbigniew @MorawieckiM https://t.co/QyaKOOMu6K
— Jan Mikruta (@janmikruta) August 15, 2021
Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley powiedział w niedzielę amerykańskim senatorom, że ryzyko odrodzenia się al-Kaidy i innych grup terrorystycznych w Afganistanie wzrośnie w związku z szybkim upadkiem władz w Kabulu - podał portal Axios.
Obietnica niedopuszczenia do powrotu ponadnarodowych organizacji terrorystycznych była kluczowym punktem umowy zawartej z Talibami przez administrację Donalda Trumpa w 2020 r., choć wiele innych jej postanowień zostało złamanych.
Jeden z uczestników niedzielnego briefingu powiedział też Axios, że plan ewakuowania ponad 20 tys. afgańskich tłumaczy i pomocników sił USA do końca miesiąca nie ma szans powodzenia w obliczu przejęcia całego kraju przez Talibów.
Do zawieszenia broni i pokojowego przejęcia władzy wezwały władze Kataru.
Według informacji MSZ w Afganistanie przebywa aktualnie pięciu obywateli Polski, którzy w sprawie możliwości ewakuacji z terytorium tego kraju są w stałym kontakcie m.in. z konsulem RP w Nowym Delhi - przekazał resort spraw zagranicznych. Ambasada RP w Kabulu została zamknięta, decyzją Sikorskiego, pod koniec 2014 r. (od tego czasu Afganistan znajduje się w gestii ambasady polskiej w New Dehli w Indiach). 30 czerwca tego roku zakończyła się z kolei oficjalnie polska misja wojskowa w Afganistanie.
Niemieckie MSZ informuje, że "rdzeń" personelu ambasady zostanie w Kabulu, by pomóc w ewakuacji. Niemieccy obywatele zostaną ewakuowani dziś w nocy samolotem wojskowym.
MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich informuje o pracach nad ułatwieniem wycofania obcych dyplomatów z Afganistanu przez ich lotniska. Ewakuacją objęty ma być personel ambasad Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Niemiec, Kanady, Egiptu, Australii i UE. ZEA to najważniejszy hub tranzytowy w regionie.
Możemy spodziewać się zwiększonej fali migracji - mówi w Polsat News Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Oglądaj: Paweł Soloch: Wszystko wskazuje na to, że Polska przydzieli więcej wiz Afgańczykom
Tłumy próbujące wejść na pokład amerykańskiego samolotu w Kabulu. Wideo przesłał izraelski dziennikarz Amichai Stein.
שדה התעופה בקאבול: הבריחה באמצעות המסוקים האמריקנים pic.twitter.com/7AnkFAqNGH
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) August 15, 2021
Talibowie w centrum Kabulu. Informuje polska reporterka przebywająca w Afganistanie.
Talibowie praktycznie w centrum miasta. Przy ulicy Taimani aresztują ludzi rozkradających sklepy i samochody.
— Jagoda Grondecka (@jagodagrondecka) August 15, 2021
Polska przyznała 45 wiz humanitarnych dla osób współpracujących z polską delegaturą UE w Afganistanie.
W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie. Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin. Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 15, 2021
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Talibowie zdobyli liczny sprzęt należący do afgańskiego wojska.
Wideo ukazujące konwój talibów jadących w stronę pałacu prezydenckiego.
VIDEO shows Taliban arriving at the Afghan Presidential Palace. #Kabul
— FJ (@Natsecjeff) August 15, 2021
pic.twitter.com/nfiJenQW5d
Przedstawiciele Talibanu mają wkrótce ogłosić utworzenie Islamskiego Emiratu Afganistanu z prezydenckiego pałacu w Kabulu, podaje AP.
British Airways nakazało pilotom opuszczać afgańską przestrzeń powietrzną z powodu pogarszającej się sytuacji w państwie.
Władze Francji podjęły decyzję o przeniesieniu ambasady w Afganistanie na lotnisku w Kabulu, placówka będzie nadal działać, by zapewnić ewakuację obywateli francuskich znajdujących się w Afganistanie - podało w komunikacie MSZ w Paryżu.
"Na polecenie prezydenta ministerstwo obrony rozmieści w najbliższych godzinach dodatkowe oddziały wojskowe i siły lotnicze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tak aby mogły rozpocząć się pierwsze ewakuacje do Abu Zabi" - zapowiedziało MSZ.
Szef dyplomacji Jean-Yves Le Drian zapewnił, że "Francja nie zapomina o tych, którzy dla niej pracowali". Wyjaśnił, że afgańscy pracownicy instytucji francuskich w Afganistanie, którzy mogli znaleźć się w niebezpieczeństwie, zostali w ostatnich miesiącach przyjęci we Francji. Liczbę tych osób wraz z rodzinami MSZ oszacowało na ponad 600.
NATO pomoże, zapewnić bezpieczeństwo by lotnisko w Kabulu było otwarte przekazał Jens Stoltenberg
Spoke with #UK PM @BorisJohnson and the Foreign Ministers of our Allies #Canada, #Denmark and #Netherlands on the situation in #Afghanistan. #NATO is helping keep Kabul airport open to facilitate and coordinate evacuations.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) August 15, 2021
Więźniowie uwolnieni przez talibów opuszczają kabulskie więzienie
Prisoners leaving Kabul jail after being released by Taliban. via: @RichardEngel #Afghanistan pic.twitter.com/eTamtx9Q4k
— Ian Fraser (@Ian_Fraser) August 15, 2021
W Afganistanie nie będzie rządu tymczasowego, o którym wcześniej mówił rząd tego kraju; talibowie oczekują przejęcia pełni władzy - podała agencja Reutera, powołując się na przedstawicieli talibów. Ich siły wkroczyły w niedzielę do Kabulu.
Wcześniej w niedzielę pojawiły się informacje, że rząd w Kabulu i talibowie porozumieli się w sprawie powołania rządu tymczasowego. Przedstawiciele talibów mówili, że pokojowe przekazanie władzy w Afganistanie odbędzie w "najbliższych kilku dniach" i zostanie powołany nowy rząd.
Jednak dwaj przedstawiciele talibów przekazali, że rządu tymczasowego nie będzie i że chcą oni pełni władzy - relacjonuje Reuters. Nie jest jasne, jak zauważa agencja, jak ma dokonać się przekazanie władzy; talibowie oczekują, że popierany przez Zachód rząd afgański podda się bez stawiania oporu.
- Sytuacja bezpieczeństwa szybko się zmienia, w tym na lotnisku. Są doniesienia o ostrzale portu lotniczego; w związku z tym polecamy obywatelom USA schronienie się na miejscu - napisała ambasada w e-mailu, cytowanym przez reportera "Wall Street Journal" Diona Nissenbauma.
Pierwotnie ambasada apelowała do Amerykanów w Kabulu, by nie przychodzili ani na lotnisko, ani do ambasady. Informowała też o wstrzymaniu usług konsularnych. W nowej wersji e-maila, wysłanej 20 minut później, tych elementów już nie ma.
Już wcześniej na międzynarodowe lotnisko im. Hamida Karzaja przetransportowano cały personel misji dyplomatycznej USA. Według przedstawicieli amerykańskich władz, ich ewakuacja do kraju będzie trwać najbliższe 1-2 dni. Do zabezpieczenia lotniska oraz przeprowadzenia akcji Waszyngton wysłał 5 tys. żołnierzy.
Lotnisko znajduje się w odległości 16 km od Kabulu.
Ambasada USA w Afganistanie, która przeniosła się na lotnisko w Kabulu, informuje, że lotnisko jest pod ostrzałem. Amerykańskim obywatelom nakazano poszukać schronienia - podał Reuters.
"The security situation in Kabul is changing quickly including at the airport. There are reports of the airport taking fire; therefore we are instructing U.S. citizens to shelter in place." per Security Alert announcement from U. S. Embassy #Kabul, #Afghanistan
— Patsy Widakuswara (@pwidakuswara) August 15, 2021
Abdullah Abdullah, szef afgańskiej rady ds. pojednania narodowego, nazwał w niedzielę prezydenta Aszrafa Ghaniego byłym prezydentem i obarczył go winą za obecną sytuację w Afganistanie - podał Reuters, powołując się na nagranie wideo.
Kilka światowych agencji informacyjnych podało w niedzielę, że Ghani w obliczu zajęcia Kabulu przez talibów opuścił Afganistan. Rosyjska agencja RIA Nowosti twierdzi, że Ghani odleciał z Kabulu do Tadżykistanu, skąd uda się do innego kraju.
Abdullah Abdullah w nagraniu wideo zaapelował do Afgańczyków, by zachowali spokój, a do talibów zwrócił się z prośbą o czas na negocjacje - podała RIA Nowosti.
"Przenosimy mężczyzn i kobiety z naszej ambasady do miejsca na lotnisku" - powiedział Blinken. Przekazał, że skierowano liczniejsze siły amerykańskie, tak by odjazd przedstawicieli USA odbył się w sposób "uporządkowany i bezpieczny", przy czym zachowana zostanie "kluczowa obecność dyplomatyczna".
Rzecznik Talibanu informuje, że w mieście z powodu braku służb bezpieczeństwa panują liczne rozboje, dlatego talibowie wkraczają do Kabulu, by utrzymać porządek. Prezydent opuścił kraj.