"Obniżenie demokracji i sprawiedliwości". Organizacja żydowska o nowelizacji ustawy o Kpa

Polska
"Obniżenie demokracji i sprawiedliwości". Organizacja żydowska o nowelizacji ustawy o Kpa
PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kpa w sobotę.

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego zareagowała na podpisanie nowelizacji ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego przez prezydenta. Dyrektor wykonawczy wezwał w sobotę w oświadczeniu polski rząd, aby zajął się problemem zagrabionego w przeszłości mienia, argumentując, że ustawa "praktycznie uniemożliwia" zwrot byłym właścicielom mienia bezprawnie przejętego w czasach PRL.

"Demokracja i sprawiedliwość obniżyła się w Polsce jeszcze bardziej, kiedy prezydent Duda podpisał ustawę praktycznie uniemożliwiającą wszystkim byłym polskim właścicielom zapewnienie zadośćuczynienia za mienie bezprawnie przejęte podczas okresu komunizmu" - głosi oświadczenie Gideona Taylora, dyrektora wykonawczego Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) przesłane agencji Reutera.

Potrzeba zapewnienia zaufania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano.

 

Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

 

Odpowiadając na wcześniejszą krytykę strony izraelskiej, polskie MSZ tłumaczyło, że u podstaw nowelizacji leży "potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa".

 

"Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo" - wyjaśnił resort.

Prezydent: możliwe postępowania cywilne

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ustawa "nie zamyka drogi do odszkodowań dla dawnych właścicieli, którzy nadal mogą korzystać z postępowań cywilnych". Zaznaczył ponadto, że łączenie ustawy z Zagładą budzi jego "stanowczy sprzeciw".

 

"Jednoznacznie odrzucam tę retorykę i mówię to z całą mocą, nie tylko jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale również jako osoba, dla której sprawy Zagłady, również z przyczyn osobistych, nigdy nie pozostawały obojętne. Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw. Polska jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych. Nie ustaniemy w przypominaniu, że co druga ofiara Holocaustu była polskim obywatelem, i że nasz rząd na uchodźstwie zrobił wiele by przeciwdziałać Zagładzie, więcej niż jakikolwiek inny" - podkreślił prezydent.

 

ZOBACZ: "Nieodwracalne szkody". Departament Stanu USA o nowelizacji polskiego KPA

 

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w poprzednim brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie