Izrael: blisko 600 tysięcy szczepień trzecią dawką, 50 niepożądanych efektów
Izrael przygotowuje się do nadejścia czwartej fali koronawirusa. Politycy apelują o przyjmowanie szczepionki, aby wykluczyć konieczność wprowadzenia czwartego lockdownu. Trwa m.in. akcja podawania trzeciej dawki szczepionki. Spośród blisko 600 tys. osób, które je przyjęły, tylko u 50 wystąpiły działania uboczne - podało ministerstwo zdrowia w poniedziałek.
Spośród blisko 600 tys. obywateli Izraela, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 mniej niż 50 osób zgłosiło efekty uboczne.
Ministerstwo zdrowia Izraela podało w poniedziałek, że nadal prowadzi podawanie trzeciej dawki, którą otrzymują m.in. służby medyczne, pacjenci o obniżonej odporności oraz osoby w wieku powyżej 60. roku życia, których w Izraelu jest około 1,57 mln - podał "The Times of Israel".
Władze zachęcają do przyjmowania szczepionek w nadziei, że osiągnięcie odpowiedniego poziomu wyszczepienia umożliwi rezygnację z lockdownów i obostrzeń, a przy tym zabezpieczy społeczeństwo przed kolejną falą - tym razem wariantu Delta.
Chcą uniknąć czwartego lockdownu
W poniedziałek przeciwko wprowadzaniu ogólnonarodowego lockdownu wypowiedział się minister finansów Avigdor Liberman. Obecnie nie popiera tej formy obostrzeń żaden wysokiej rangi polityki, a urzędnicy resortu zdrowia argumentują, że celem akcji szczepień jest uniknięcie lockdownu w przypadku kolejnej fali.
Zdaniem Libermana celem władz państwowych jest utrzymanie funkcjonowania gospodarki. Polityk przyznał jednak, ze nie ma jednoznacznej jasności, czy liczba zakażeń i poważnych przypadków jest skorelowana z wprowadzaniem lockdownów. - Jest jednak jasne, że jest zależność między lockdownem, a szkodami ekonomicznymi - powiedział polityk partii Yisrael Beytenu.
Według ministra kraj musi się nauczyć żyć z Covid-19 tak jak do tej pory żył z grypą.
ZOBACZ: Izraelski naukowiec: Iwermektyna skraca czas trwania COVID-19 i zmniejsza zakaźność
Niektórzy eksperci w Izraelu twierdzą jednak, że wprowadzanie ograniczeń może być konieczne, jeśli liczba przypadków zakażeń będzie rosła.
Minister zaznaczył, ze kraj może zastosować środki, które sprawdziły się w innych krajach - na przykład w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, by chronić kraj przed kolejną falą. Wymienił m.in. nakłanianie do szczepień i uruchomienie szybkich testów.
W poniedziałek premier Naftali Bennett zobowiązał szefa MSW i komendanta policji do bardziej skrupulatnego egzekwowania kar wobec osób naruszających ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Zdaniem szefa rządu takie działania kontynuowane przez kolejnych osiem tygodni pozwoliłyby uniknąć czwartego już lockdownu od początku pandemii.
Chorowanie w domu odciąży szpitale
Według doniesień mediów izraelski rząd planuje także wdrożenie planu ratunkowego, który ma odciążyć szpitale. Zakłada on, że część takich miejsc uruchomią organizacje zarządzające polityką zdrowotną, a część ciężej chorych na Covid-19 będzie przebywać nie w na oddziałach, ale w swoich domach. Ma to pozwolić zabezpieczyć placówki medyczne przed przepełnieniem i zapewnić miejsca dla najbardziej potrzebujących - ustaliła izraelska telewizja Channel 12.
Zdaniem telewizji rozważane jest m.in. wprowadzenie ograniczenia w gromadzeniu się. W pomieszczeniach zamkniętych liczbę osób przebywających jednocześnie ograniczono by do 50, z kolei na zewnątrz - do 100.
ZOBACZ: Izrael. 80 proc. zaszczepionych nie zaraziło nikogo koronawirusem - mówią badania
Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że spośród 9,3 mln obywateli co najmniej jedną dawkę otrzymało do tej pory ponad 5,8 mln. Prawie 5,4 mln zostało zaszczepionych dwiema dawkami i ma pełna ochronę. Według tych danych oficjalnie około 550 tys. otrzymało także trzecią dawkę.
Resort zdrowia ostrzegł także przed wzrostem zachorowań. Z nowych danych wynika, że w niedzielę zachorowały 84 nowe osoby, a w poniedziałek - 66. Liczba aktywnych potwierdzonych przypadków w Izraelu wynosi teraz 373.
W kraju 6555 osób zmarło jak dotąd na Covid-19. W niedzielę odnotowano 14 zgonów. Ze względu na znaczny wzrost liczby zakażeń Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały w poniedziałek ostrzeżenie przed podróżami m.in. do Izraela dla obywateli USA.
Czytaj więcej