"Selfie z foką to nie pamiątka. To wstyd". Jak zachować się, gdy spotkamy na plaży dzikie zwierzę?
Wolontariusze na Cyplu Helskim wolontariusze pilnują bezpieczeństwa foki, która upodobała sobie jedną z plaż. Dzikiemu zwierzęciu w odpoczynku przeszkadzają natrętni turyści. W tkiej sytuacji należy zachować bezwzględny dystans, minimum 20 metrów od foki - przypomina pracowniczka fokarium w Helu.
"Niestety - zachowanie ludzi na plaży wciąż nas zadziwia... Ta foka odpoczywała na plaży. Potrzebowała spokoju. Niestety była nękana przez plażowiczów, pomimo odgrodzenia jej taśmą" - napisano w poniedziałek na Facebooku helskiego fokarium.
Foka na dzikiej plaży
Od tygodnia na Cyplu Helskim wolontariusze pilnują bezpieczeństwa foki, która upodobała sobie jedną z tamtejszych dzikich plaż. Przybywa tam od tygodnia, kilka godzin spędza na piachu, po czym wraca do wody.
Wolontariusze tworzą wokół niej ogrodzenia z taśm, umieszczają tabliczki z informacjami, każdego dnia edukują też ludzi, ale to nadal za mało - ciekawscy turyści przy spotkaniu z foką nadal reagują nieodpartą potrzebą zrobienia sobie z nią zdjęcia. "Selfie z foką to nie świetna pamiątka tylko wstyd" - głosi napis na tabliczce umieszczonej przez wolontariuszy.
- Obecność fok na plaży to nic dziwnego. Te zwierzęta lubią wylegiwać i wygrzewać się na piasku - zapewnia Wioleta Miętkiewicz, koordynatorka zespołu opiekunów fok w helskim fokarium. Placówka jest częścią Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
ZOBACZ: Foki nad Bałtykiem zagrożone. Ludzie rzucają w nie kawałkami drewna, płoszą, nękają
- Wiele osób nadal myśli, że foka przebywa tylko w wodzie i jej obecność na plaży wydaje się im niecodzienna - opowiada Miętkiewicz. Jak podkreśla, w takiej sytuacji należy zachować bezwzględny dystans, minimum 20 metrów od foki.
Należy także pilnować psów i trzymać je na smyczy.
Coraz większa świadomość
- Zauważam w ostatnich latach coraz większą świadomość na temat tego, jak należy zachować się, gdy spotka się fokę na plaży - przyznaje Miętkiewicz. Jak zauważa, nadal jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy i zapomina, że foka, jak każde dzikie zwierze może bardzo przestraszyć się obecności człowieka.
Jak zatem powinniśmy się zachować, jeśli spotkamy fokę na wybrzeżu?
Nie zbliżać się, pozwolić foce wyjść na brzeg i zostawić ją w spokoju. Nie płoszyć, nie dotykać, a jeśli martwi nas jej zachowanie, zadzwonić pod numer całodobowej gorącej linii: 601–88–99–40.
Przede wszystkim zaś pamiętać o tym, że foka na plaży jest u siebie i to my, ludzie, jesteśmy gośćmi w jej środowisku.
Czytaj więcej