"Selfie z foką to nie pamiątka. To wstyd". Jak zachować się, gdy spotkamy na plaży dzikie zwierzę?

Polska
"Selfie z foką to nie pamiątka. To wstyd". Jak zachować się, gdy spotkamy na plaży dzikie zwierzę?
Polsat News
Foka próbująca odpocząć na dzikiej plaży

Wolontariusze na Cyplu Helskim wolontariusze pilnują bezpieczeństwa foki, która upodobała sobie jedną z plaż. Dzikiemu zwierzęciu w odpoczynku przeszkadzają natrętni turyści. W tkiej sytuacji należy zachować bezwzględny dystans, minimum 20 metrów od foki - przypomina pracowniczka fokarium w Helu.

"Niestety - zachowanie ludzi na plaży wciąż nas zadziwia... Ta foka odpoczywała na plaży. Potrzebowała spokoju. Niestety była nękana przez plażowiczów, pomimo odgrodzenia jej taśmą" - napisano w poniedziałek na Facebooku helskiego fokarium.

Foka na dzikiej plaży

Od tygodnia na Cyplu Helskim wolontariusze pilnują bezpieczeństwa foki, która upodobała sobie jedną z tamtejszych dzikich plaż. Przybywa tam od tygodnia, kilka godzin spędza na piachu, po czym wraca do wody.

 

Wolontariusze tworzą wokół niej ogrodzenia z taśm, umieszczają tabliczki z informacjami, każdego dnia edukują też ludzi, ale to nadal za mało - ciekawscy turyści przy spotkaniu z foką nadal reagują nieodpartą potrzebą zrobienia sobie z nią zdjęcia. "Selfie z foką to nie świetna pamiątka tylko wstyd" - głosi napis na tabliczce umieszczonej przez wolontariuszy.

 

-  Obecność fok na plaży to nic dziwnego. Te zwierzęta lubią wylegiwać i wygrzewać się na piasku - zapewnia Wioleta Miętkiewicz, koordynatorka zespołu opiekunów fok w helskim fokarium. Placówka jest częścią Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

 

ZOBACZ: Foki nad Bałtykiem zagrożone. Ludzie rzucają w nie kawałkami drewna, płoszą, nękają

 

- Wiele osób nadal myśli, że foka przebywa tylko w wodzie i jej obecność na plaży wydaje się im niecodzienna - opowiada Miętkiewicz. Jak podkreśla, w takiej sytuacji należy zachować bezwzględny dystans, minimum 20 metrów od foki.

 

Należy także pilnować psów i trzymać je na smyczy.

Coraz większa świadomość

- Zauważam w ostatnich latach coraz większą świadomość na temat tego, jak należy zachować się, gdy spotka się fokę na plaży - przyznaje Miętkiewicz. Jak zauważa, nadal jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy i zapomina, że foka, jak każde dzikie zwierze może bardzo przestraszyć się obecności człowieka.

 

Tabliczka umieszczona przez wolontariuszyPolsat News
Tabliczka umieszczona przez wolontariuszy

 

Jak zatem powinniśmy się zachować, jeśli spotkamy fokę na wybrzeżu?

 

Nie zbliżać się, pozwolić foce wyjść na brzeg i zostawić ją w spokoju. Nie płoszyć, nie dotykać, a jeśli martwi nas jej zachowanie, zadzwonić pod numer całodobowej gorącej linii: 601–88–99–40.

 

Przede wszystkim zaś pamiętać o tym, że foka na plaży jest u siebie i to my, ludzie, jesteśmy gośćmi w jej środowisku.

 

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie