IMGW ostrzega przed intensywnymi ulewami i burzami nad Polską
Dziś intensywne opady obejmą południowe województwa: głównie śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, częściowo opolskie, łódzkie i południe lubelskiego. Miejscami możliwe będą też burze. Podczas szczególnie intensywnych opadów, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach górskich i zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia - ostrzegł w czwartek IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w komunikacie, że zróżnicowana pogoda nad Polską przyniesie jeszcze w czwartek intensywne opady na południu kraju - głównie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, częściowo też opolskim, łódzkim i południu lubelskiego. Miejscami możliwe będą też burze. Synoptycy przewidują, że suma opadów na tym obszarze sięgać może 30-50 l/mkw. w ciągu 12 godzin.
W nocy z czwartku na piątek strefa opadów powoli będzie się przemieszczać na północ. Padać będzie głównie w woj. lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, a na początku nocy również w woj. śląskim i małopolskim.
W piątek od rana opady koncentrować się mają głównie na północnym wschodzie - głównie w rejonie Podlasia i Mazur, na Mazowszu i w centrum kraju (woj. łódzkie). W ciągu dnia spodziewamy się opadów do 30 l/mkw.
Silne opady na północnym-wschodzie kraju
IMGW zapowiada, że nocą z piątku na sobotę silniejsze opady możliwe będą już tylko na obszarze woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (do 25 l/mkw.), a w sobotę dzień również tam, choć będą już przeważnie przelotne (do 10 l/mkw.). Na pozostałym obszarze deszcz spodziewany jest jedynie miejscami – w postaci przelotnych opadów lub lokalnych burz (na zachodzie kraju). Na Pomorzu wystąpią przejaśnienia i tam prawdopodobieństwo opadów będzie najniższe.
Synoptycy zapowiadają, że w sobotę już w większej części kraju będzie pogodnie, a temperatura wyniesie od 21 st. C na Suwalszczyźnie i Podhalu do 27 st. C na zachodzie.
Ostrzeżenia hydrologiczne
W związku z prognozowanymi opadami deszczu hydrolodzy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia – o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (w woj. śląskim, podlaskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim) oraz 1. stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wody (w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i mazowieckim). Występujące i prognozowane intensywne opady deszczu, także burzowe, mogą powodować gwałtowne wzrosty poziomu wody, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Punktowo, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach górskich i zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia.
ZOBACZ: Poznań. Zderzenie tramwajów na rondzie Starołęka. Są poszkodowani, zablokowany ruch
Najbardziej niebezpieczna sytuacja prognozowana jest we wschodniej części woj. małopolskiego (Stradomka w zlewni Raby, zlewnia Dunajca oraz zlewnia Białej Tarnowskiej). Dla tego obszaru istnieje prawdopodobieństwo podwyższenia stopnia ostrzeżenia hydrologicznego z drugiego stopnia na stopień trzeci.
IMGW zapewnia, że sytuacja jest ciągle monitorowana.
Alerty RCB
RCB w czwartek opublikowało alert, w którym ostrzega przed ulewnym deszczem i burzami. "Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - napisało Centrum w SMS-ach przesłanych do mieszkańców województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części województwa mazowieckiego.
Czytaj więcej