Islandia. Polski kontyngent w misji air policing. W jego skład wejdą cztery F-16

Świat
Islandia. Polski kontyngent w misji air policing. W jego skład wejdą cztery F-16
PAP/Piotr Polak
. Myśliwiec F-16 podczas pikniku wojskowego w Radomiu

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii - powiedział w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch. Polska wyśle cztery F-16 i do 140 osób personelu do misji air policing.

- Prezydent podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Republice Islandii. Od 5 sierpnia br. Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza - powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

ZOBACZ: Szef BBN: nakaz TSUE ws. kopalni Turów to wyłączenie 8 proc. produkcji energii w Polsce

 

Przypomniał, że Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych. - Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach - od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi - przypomniał.

Cztery samoloty F-16

Jak poinformował szef BBN, zgodnie z postanowieniem prezydenta, w misji wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel - 140 żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

 

- Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych - na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii – zaznaczył Soloch.

 

ZOBACZ: Wypadek F-16 w Holandii. Samolot uderzył w budynek

 

O wydanie postanowienia w sprawie użycia polskich kontyngentów wojskowych za granicą występuje do prezydenta rząd.

 

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 r., polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie