Pasażerowie wracają na kolej. Nowe dane o frekwencji w pociągach
Niemal 100 mln pasażerów przewiozły pociągi w Polsce podczas pierwszej połowy 2021 r. - wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego. "Umiarkowanym optymizmem" napawają szefa tej instytucji także wyniki za sam czerwiec, gdy miejsca w wagonach zajęło o niemal 50 proc. więcej osób niż w zeszłym roku. Najpopularniejszym przewoźnikiem w I półroczu okazało się Polregio.
Zdaniem Urzędu Transportu Kolejowego sytuacja pod względem frekwencji na kolei "stabilizuje się". Wyliczono, że w czerwcu do pociągów wsiadło 21,1 mln osób, czyli o 45,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu, ale rok temu.
Ponadto klienci przewoźników kolejowych udawali się na dłuższe podróże. Na pokładach wagonów przejeżdżali w czerwcu przeciętnie 66 km. To wzrost o 6 km, gdy najnowsze dane porównamy z sytuacją sprzed 12 miesięcy.
UTK zauważył, że pod względem wyników czerwiec jest najlepszym miesiącem tego roku. - Na I półrocze 2021 r. należy patrzeć z umiarkowanym optymizmem. Na pewno było stabilniejsze od I półrocza 2020 r., a w ostatnich dwóch miesiącach widoczny jest zdecydowany powrót pasażerów na kolej. Okres wakacyjny powinien potrzymać ten trend - mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu.
Więcej pasażerów, ale nie tyle, ile przed pandemią
Szef UTK podpiera się danymi za pierwszych sześć miesięcy tego roku, gdy kolej wybrało w sumie nieco ponad 97 mln pasażerów. To o kilka milionów mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku, jednak wówczas - ze względu na nadejście koronawirusa - frekwencja gwałtownie spadła na wiosnę. Natomiast teraz tendencja jest wzrostowa.
ZOBACZ: Budowa CPK a przeniesienie miejscowości. Jest projekt ustawy
Wyliczenia za 2021 r. nadal odbiegają od tych sprzed pandemii. Przykładowo w czerwcu 2019 r. pociągi przewiozły 27,4 mln osób, czyli o około 6,5 mln więcej niż w bieżącym roku.
Co czwarta osoba wsiadła do Polregio
Wiadomo też, którzy przewoźnicy są obecnie najpopularniejsi. W I półroczu 2021 r. co czwarty pasażer wybierał Polregio - największego przewoźnika regionalnego. 20 proc. ruchu na kolei należało do Kolei Mazowieckich, a 13 proc. osób wsiadało do pociągów trójmiejskiej PKP Szybkiej Kolei Miejskiej.
Na kolejnych miejscach znalazły się PKP Intercity (prawie 13 proc.) oraz warszawska Szybka Kolej Miejska i Koleje Śląskie (po ok. 6 proc.).
Powody do zadowolenia mają też kolejarze pracujący w przewozach towarowych. Jak podaje UTK w tej branży czerwiec okazał się kolejnym miesiącem ze wzrostem. Koleją przewieziono 19,8 mln ton towarów, czyli o 13,5 proc. więcej niż w 2020 r.
Czytaj więcej