Podwójne zakażenia. Koronawirus zaskoczył naukowców

Polska
Podwójne zakażenia. Koronawirus zaskoczył naukowców
MaxPixel/Public Domain

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli przypadki zakażeń dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie. Wyniki zaskoczyły ich do tego stopnia, że początkowo myśleli, że doszło do pomyłki.

Białostoccy naukowcy wykryli przypadki zakażenia jednej osoby dwoma wariantami koronawirusa. Pierwszy taki przypadek zaobserwowano na przełomie kwietnia i maja.
 
- Wykryliśmy, że w jednej próbce występują jednocześnie dwa różne warianty: brytyjski i indyjski - powiedział "Kurierowi Porannemu" dr hab. Radosław Charkiewicz z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 

Myśleli, że to pomyłka

Było to o tyle zaskakujące, że naukowcy początkowo myśleli, że doszło do pomyłki. 
 
- Początkowo myśleliśmy, że może doszło do zmieszania próbek. Później jednak zauważyliśmy kilka, a nawet kilkanaście podobnych przypadków, więc pomyśleliśmy, że coś jest na rzeczy - wyjaśnił dr Radosław Charkiewicz. 
 
W ostatnich tygodnia badania potwierdziły łącznie 11 przypadków zakażenia pojedynczych osób dwoma wariantami koronawirusa.
 
 
- W tym przedziale czasowym, kiedy stwierdziliśmy 11 przypadków koinfekcji, czy podejrzeń koinfekcji, udział wariantu Alfa do wariantu Delta to jest 50 do 50 - powiedział naukowiec w rozmowie z Polsat News. 
 
- Oczywiście wariant Delta zaczyna wypierać wariant Alfa, gdyż Delta szybciej się rozprzestrzenia i jest bardziej zakaźny. (...) Pytanie brzmi, co będzie dalej, bo powstają nowe warianty i udowodnienie takiego fenomenu biologicznego, że osoba może być zakażona jednocześnie dwoma wariantami wirusa jest bardzo interesujące - dodał. 
 

Nie mogą zgłosić

Osoby zakażone dwoma wariantami koronawirusa zdiagnozowane przez naukowców z Białegostoku, nie są pierwszymi tego typu przypadkami na świecie. 
 
Kilka miesięcy temu zakażenie dwoma wariantami koronawirusa stwierdzono u 90-letniej kobiety z Belgii. O podobnych przypadkach informowali również brazylijscy naukowcy.
 
 
Powyższe przypadki, w przeciwieństwie do tych z Białegostoku, nie były jednak zbadane i udokumentowane tak dokładnie.
 
Co ciekawe, na nowy typ zakażeń koronawirusem nie jest przygotowana Światowa Organizacja Zdrowia, której bazy nie dopuszczają póki co zgłaszania tego typu przypadków, wiec naukowcy z Białegostoku nie mogą o nich oficjalnie poinformować. 
dk/msl / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie