Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 22 lipca
Mamy 126 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje kolejnych 9 osób. Wczoraj mieliśmy 124 nowe zakażenia i 3 zgony. Tydzień temu odnotowaliśmy 105 nowych przypadków i 12 zgonów.
Mamy 126 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (23), wielkopolskiego (16), mazowieckiego (15), lubelskiego (12), dolnośląskiego (9), śląskiego (9), pomorskiego (8), łódzkiego (5), podlaskiego (5), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1), lubuskiego (0), opolskiego (0). 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób.
Pod respiratorami 329 osób
W związku z zakażeniem koronawirusem w szpitalu jest 329 pacjentów. Przygotowano łącznie 6 218 łóżek. Wśród wszystkich osób przebywających w szpitalu 54 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Dostępnych jest 616 respiratorów.
84 tys. 380 osób jest objętych kwarantanną, a 2 mln 653 tys. 000 osób wyzdrowiało. W ciągu doby wykonano ponad 37,4 tys. testów.
Skąd Covid-19?
Władze Chin odrzucają przedstawiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) plan dalszych badań nad genezą pandemii Covid-19, który nie wyklucza teorii, że koronawirus wyciekł z chińskiego laboratorium – powiedział w czwartek chiński wiceminister zdrowia.
- Nie zaakceptujemy takiego planu poszukiwania źródła (pandemii), ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce – oświadczył Zeng Yixin, który jest wiceministrem w chińskiej państwowej komisji zdrowia.
WHO zaproponowała w lipcu krajom członkowskim plan dotyczący drugiego etapu badań nad genezą pandemii Covid-19, zakładający między innymi kontrolę laboratoriów i targów w chińskim mieście Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem.
WHO apelowała też do Chin o przejrzystość i przekazanie większej ilości danych. Po pierwszej wizycie międzynarodowych naukowców pod egidą WHO w Wuhanie pojawiły się zarzuty, że nie mieli oni dostępu do wszystkich potrzebnych informacji na temat pierwszych podejrzewanych przypadków zakażeń.
Czytaj więcej