Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 lipca
Mamy 69 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Nie żyją 3 osoby. Wczoraj mieliśmy potwierdzonych 114 nowych przypadków koronawirusa i 7 zgonów. W zeszłą niedzielę zakażenie wykryto w 66 przypadkach, a COVID-19 stwierdzono u 1 zmarłej osoby.
Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw:mazowieckiego (18), małopolskiego (8), lubelskiego (7), łódzkiego (6), śląskiego (6), świętokrzyskiego (5), wielkopolskiego (5), podkarpackiego (4), pomorskiego (3), dolnośląskiego (2), lubuskiego (1), kujawsko-pomorskiego (0), opolskiego (0), podlaskiego (0), warmińsko-mazurskiego (0), zachodniopomorskiego (0). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 nikt nie umarł, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 881 424/75 215 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Dzienny raport o koronawirusie
W związku z zakażeniem koronawirusem w szpitalu przebywa 342 pacjentów. Przygotowano łącznie 6 222 łóżek. Wśród wszystkich osób przebywających w szpitalu 60 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Dostępnych jest 618 respiratorów.
88 tys. 225 osób jest objętych kwarantanną, w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 403 osoby, a łącznie od początku pandemii 2 mln 652 tys. 984 osoby.
UE prześcignęła Stany Zjednoczone
W Unii Europejskiej procentowo jest więcej ludzi zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych - poinformował w sobotę francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune.
Opierając się na statystykach portalu "Our World in Data" Beaune podał, że w UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 proc. "Kontynuujemy i przyspieszamy!" - oświadczył.
ZOBACZ: Francja. Demonstracje przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym
"Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień. Wszystko to przy jednoczesnym eksporcie połowy naszej produkcji do ponad 100 krajów" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.
"Wydajność i solidarność – to osiągnięcia, z których możemy być dumni" – dodał.
"Walka wirusem to maraton"
W lutym, gdy nasiliły się kontrowersje wokół opóźnień w dostawach szczepionek do krajów UE, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała się do "błędów".
- Nie doceniliśmy trudności związanych z masową produkcją (...) Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek – mówiła.
- Ale walka z wirusem to nie sprint, to maraton, który wymaga wytrzymałości i wytrwałości – podkreślała.