Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni na Ziemi Lubuskiej do 35 stopni na Mazowszu
Upał i burze to mieszanka wybuchowa, która może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Musimy uważać na temperaturę dochodzącą do 35 stopni w cieniu, a także na gwałtowne burze z ulewami, gradem i wichurami, nawet trąbami powietrznymi.
W środę w większości regionów, głównie w drugiej połowie dnia, możliwe są lokalne przelotne opady deszczu i burze, chwilami gwałtowne, z gradem i silnym wiatrem. Jedynie na wschodzie będzie słonecznie i sucho.
W burzach może spaść do 30-50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
06:20 #IMGWlive ▶Burze dziś prognozowane są na przeważającym obszarze kraju. Na płd. zach. porywy wiatru mogą sięgać 90-100 km/h, a opady 40- 60 mm. Możliwy duży grad. ▶Ze względu na te burze wykonane będą dodatkowe sondaże atmosfery: we Wrocławiu 6 i 18UTC, w Legionowie18UTC; pic.twitter.com/atdXQctJB3
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni na Ziemi Lubuskiej do 35 stopni na Mazowszu. Wiatr z kierunku południowego, a na zachodzie z zachodniego, będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie podczas burz.
Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1008 hPa na zachodnim Pomorzu do 1012 hPa na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Biomet pozostanie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.
WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny i dni