Członkowie rodzin polityków PiS nie będą zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa
Delegaci Kongresu PiS postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa - poinformowała w sobotę rzeczniczka partii Anita Czerwińska.
Jak dodała, zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS.
W sobotę odbywa się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania - ponownie został nim Jarosław Kaczyński - Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych. Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany w sobotę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
ZOBACZ: Jarosław Kaczyński ponownie prezesem PiS. Został wybrany niemal jednogłośnie
Na konferencji po wyborze szefa partii rzeczniczka PiS przekazała, że podczas Kongresu delegaci podjęli też kilka uchwał. Jak poinformowała jedna z uchwał odnosi się do programu, który podjęto w 2015 roku.
"Wielki program przebudowy polskiego życia"
- Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec - zaznaczyła Czerwińska.
Dlatego, jak dodała, 6. Kongres Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę. - Delegaci postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa - podkreśliła.
ZOBACZ: Tusk rusza w Polskę. "Jestem bardzo podniecony"
- W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców - przekazała Czerwińska.
Czerwińska podała, że kolejna uchwała podjęta na Kongresie dotyczy spraw polskiego rolnictwa. - Troskę o wieś i rolnictwo konsekwentnie realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości i jest ona w sercu Polskiego Ładu. Uchwała odnosi się do tego, w jaki sposób będziemy te cele realizować - wskazała rzeczniczka PiS.
"Chcemy nadrobić dystans"
Następna z podjętych uchwał odnosi się do Polskiego Ładu. - Omawiamy, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoi obecnie Polska. Chcemy nadrobić właśnie ten dystans w poziomie jakości życia, jaki dzieli mieszkańców Polski od obywateli państw Europy Zachodniej" – podkreśliła Czerwińska.
- Wspólnie zdecydowaliśmy, że chcemy informacje i prawdę o Polskim Ładzie przekazywać Polakom, dlatego zobowiązuje się struktury partii do aktywnego propagowania założeń Polskiego Ładu - dodała.
W czasie Kongresu podjęto również uchwałę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. W kolejnej uchwale odniesiono się do sytuacji na Wschodzie i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.
- Wszystkie te teksty będą oczywiście opublikowane na naszych stronach – podkreśliła Czerwińska.
Poinformowała, że "wszystkie uchwały jakie były podejmowane były podejmowane jednogłośnie, jednomyślnie". - Wielki aplauz dla wszystkich uchwał - dodała.
Zakaz dla rodzin polityków PiS
Współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa - czytamy w uchwale przyjętej podczas sobotniego kongresu Prawa i Sprawiedliwości.
W sobotę odbywa się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym m.in. wybierane są władze ugrupowania.
ZOBACZ: Tusk rusza w Polskę. "Jestem bardzo podniecony"
W trakcie kongresu prezes Jarosław Kaczyński poruszył kwestię nepotyzmu, jaki pojawił się wśród niektórych członków ugrupowania. Następnie przyjęto uchwałę zakazującą najbliższej rodzinie posłów i senatorów PiS m.in. zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
"Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach"
"Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiąganie własnych korzyści" - głosi uchwała.
Uchwała przewiduje, że "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa".
ZOBACZ: Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński przedstawił "wizję partii"
Ponadto - zgodnie z uchwałą - "zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców".
Program "przebudowy polskiego życia"
W uchwale zaznaczono, że powyższe nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".
W uchwale wskazano ponadto, że PiS w 2015 r. zaczął realizację wielkiego, kompleksowego programu przebudowy polskiego życia. W wymiarze społeczno-ekonomicznym polega on - napisano - na wprowadzeniu Polski na ścieżkę trwałego, dynamicznego, zrównoważonego rozwoju. "Naszym celem jest stworzenie polskiego modelu państwa dobrobytu oraz uzyskanie przez mieszkańców naszego kraju takiego poziomu i jakości życia, jakimi cieszą się obywatele najzamożniejszych państw europejskich" - czytamy.
Jak zaznaczono, na tej drodze PiS osiągnęło wiele sukcesów, ale "niestety nie upilnowaliśmy się też przed błędami i niedociągnięciami". "Nie ustrzegliśmy się również przed pokusami, które niesie ze sobą sprawowanie władzy" - głosi uchwała.