Kanada. Obalono pomniki brytyjskich królowych. To pokłosie odkrytych grobów rdzennych dzieci

Świat
Kanada. Obalono pomniki brytyjskich królowych. To pokłosie odkrytych grobów rdzennych dzieci
Kelly Geraldine Malone/The Canadian Press/Associated Press/East News
Obalony w piątek pomnik królowej Wiktorii w Winnipeg

W Kanadzie obalono pomniki królowej Wiktorii i królowej Elżbiety II. To kolejne protesty w kraju po tym, jak w ostatnich tygodniach odnaleziono bezimienne groby w miejscach, w których w przeszłości działały szkoły rezydencjalne dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Do teraz odkryto szczątki ponad 1000 osób. Prowadzone są dalsze poszukiwania na terenach byłych szkół.

Zobacz więcej

Znajdujący się przed budynkiem legislatury w Winnipeg pomnik królowej Wiktorii obaliła grupa osób noszących pomarańczowe T-shirty. Do zdarzenia doszło w czwartek, w Dniu Kanady.

"Byliśmy kiedyś dziećmi"

Uczestnicy zostawili na pomniku i cokole czerwone odciski dłoni oraz tabliczkę z napisem: "Byliśmy kiedyś dziećmi. Zabierzmy je do domu".

 

Protestujący obalili także pomnik Elżbiety II. Oba obiekty przypominają o kolonialnej historii Kanady, szczególnie dotkliwej dla Pierwszych Narodów.

 

Przerażające odkrycia

W maju 2021 r. w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, dzięki badaniom georadarem znaleziono na terenie byłej szkoły dla rdzennych dzieci zbiorowy grób. W środku odkryto szczątki 215 osób. W czerwcu w prowincji Saskatchewan w miejscu, w którym w latach 1899–1997 działała szkoła Marieval, znaleziono 761 ciał, głównie dzieci. W środę kolejne badanie georadarem wskazało na szczątki 182 osób przy budynku szkolnym, obecnie hotelu, w pobliżu Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej. Zgony nie zostały udokumentowane.

 

ZOBACZ: Kanada. Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Przestępstwo z nienawiści"

 

Szkoły rezydencjalne działały w Kanadzie od XIX wieku aż do lat 90. XX wieku. Placówki, finansowane z budżetu federalnego, prowadzone były przez Kościół katolicki i Kościół protestancki. Trafiały tam dzieci rdzennych mieszkańców, które siłą odbierano rodzinom. Niektóre z nich miały nawet mniej niż 6 lat. Były bite, molestowane, zaniedbywane i pozbawiane możliwości obcowania z własną rodzimą kulturą, w tym zwyczajami, ubiorem czy nawet językiem.

Pomnik Jana Pawła II oblano czerwoną farbą

Obalenie pomników brytyjskich królowych to nie jedyne protesty w Kanadzie w ostatnim czasie. Wcześniej zdewastowano m.in. pomnik Jana Pawła II przy polskim kościele pw. Różańca Świętego w Edmonton w południowo-zachodniej Kanadzie. Ten pomnik również oblano czerwoną farbę i odciśnięto na cokole dziecięce dłonie.    

 


- Przypadki dewastowania katolickich obiektów kultur odbieram jako gest niezgody na milczenie Kościoła i krycie sprawców - oceniła reporterka Joanna Gierak-Onoszko.

W 2019 roku ukazała się jej książka "27 śmierci Toby’ego Obeda", opowiadająca o mrocznej stronie historii Kanady związanej właśnie ze szkołami rezydencjalnymi.

 

an / The Guardian / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie