Ireneusz Raś zapowiedział powstanie Stowarzyszenia "TAK! Polska". Chcą zniesienia "janosikowego"
W ramach Koalicji Polskiej powstaje Stowarzyszenie "TAK! Polska". O nowym ruchu poinformował we wtorek Ireneusz Raś, który został jego przewodniczącym. W planach jest m.in. zniesienie "janosikowego".
- Chcemy budować program "na tak" dla Polski - oświadczył Ireneusz Raś. Polityk przedstawił także innych członków stowarzyszenia. Funkcje wiceprzewodniczących pełnić będą Marek Biernacki i Stanisław Żmijan.
- Chcemy mówić do końca roku o sześciu konkretach, którymi chcemy się zająć - zapowiedział Raś. Podczas wtorkowej konferencji w Sejmie wspomniał o jednym postulacie: - Czas skończyć z daniną wielkich miast.
Chodzi o tzw. "janosikowe", czyli wpłaty do budżetu państwa dokonywane przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają określone wskaźniki.
- We wrześniu zostanie przedstawiony projekt, według którego "janosikowe" miałoby zostać zniesione w ciągu czterech lat. Bez straty dla samorządów - zapowiedział Raś.
Zakończyć polityczne potyczki
Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z wszystkimi siłami w parlamencie. - Chcemy zakończyć pewne potyczki, które tak naprawdę polskiego Kowalskiego i Nowaka nie interesują - dodał polityk.
WIDEO: Wtorkowa konferencja z udziałem m.in. Ireneusza Rasia i Władysława Kosiniaka-Kamysza
- W naszej deklaracji założycielskiej mówimy o wartościach chrześcijańskich. Nie jest to żadnym obciachem, nie będziemy się tego wypierać - podkreślił przewodniczący stowarzyszenia "TAK! Polska".
- Politycy zaczęli opisywać na nowo pewne wartości, których znaczenia przecież nie możemy zmienić. Prawda jest prawdą, sprawiedliwość jest sprawiedliwością. My chcemy prawdy w polityce - podsumował Raś.
Poseł Ireneusz Raś dołączył do klubu Koalicji Polskiej-PSL w połowie czerwca. Raś, podobnie jak poseł Paweł Zalewski, został przez Zarząd Krajowy PO wykluczony z partii 14 maja za "działanie na szkodę" Platformy. Według rzecznika PO Jana Grabca, działanie to miało polegać na "wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych".
Czytaj więcej