Japonia. Sąd Najwyższy odrzucił skargę osób, które chciały zachować własne nazwiska po ślubie
Japoński Sąd Najwyższy odrzucił w środę skargę osób z trzech par, które chciały zachować własne nazwiska po ślubie. Sąd orzekł, że przepisy stanowiące, iż pary muszą wybrać jedno nazwisko rodowe, są zgodne z konstytucją – podały lokalne media.
Autorzy skargi argumentowali, że przepisy te są dyskryminujące, wskazując na rosnące poparcie społeczne dla umożliwienia małżonkom używania różnych nazwisk.
Sąd nie pierwszy raz podejmuje taką decyzję
To nie pierwszy raz, gdy w Japonii pojawia się debata w tej sprawie. W 2015 roku Sąd Najwyższy odrzucił podobny pozew, złożony przez pięciu powodów, którzy chcieli ułatwić kobietom zachowanie ich panieńskich nazwisk.
ZOBACZ: USA. Britney Spears zwróciła się do sądu o zakończenie kurateli nałożonej przed 13 laty
XIX-wieczne prawo nie precyzuje, który z małżonków powinien zmienić nazwisko, ale przytłaczająca większość kobiet przyjmuje nazwisko męża. Wiele kobiet, ekspertów ds. równouprawnienia płci, a nawet komisja ONZ nazwały te przepisy przestarzałymi i wezwały do ich zmiany.
"Taki krok zniszczy jedność rodziny"
Kwestia nazwisk stała się gorącym tematem wśród polityków, gdy w zeszłym roku Yoshihide Suga zastąpił na stanowisku premiera Shinzo Abego, który ma bardziej konserwatywne poglądy w tej kwestii.
ZOBACZ: Azjatycki "El Chapo" walczy w holenderskim sądzie przeciwko ekstradycji do Australii
Podczas gdy część deputowanych z koalicji rządzącej popiera umożliwienie osób w związkach małżeńskich decydowania o tym, jakie nazwiska będą nosić, konserwatywne skrzydło rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) sprzeciwia się temu, twierdząc, że taki krok zniszczy jedność rodziny i będzie sprzeczny z tradycją - podaje portal telewizji CNN.
Czytaj więcej