Pociągi wrócą do Końskich. Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"
Zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy, podpisującego ustawę "Kolej Plus" na peronie w Końskich, w marcu zeszłego roku obiegło sieć. Głowa państwa obiecywała wtedy, że pociągi wrócą do tego miasta i szeregu innych miejscowości. Okazuje się, że podróżni z Końskich wsiądą do pociągu od połowy grudnia. Umożliwi to powrót pasażerskich składów na linię kolejową nr 25.
O tym, że pociągi pasażerskie wrócą na szlak przez Końskie, poinformował marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem, "niewielu wierzyło", że takie połączenia wrócą.
"Przywracamy połączenia między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim przez Końskie i Opoczno" - przekazał na Facebooku.
Z wpisu Bętkowskiego wynika, że w Końskich, gdzie prezydent Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę Kolej Plus, od 12 grudnia 2021 r. zacznie zatrzymywać się co najmniej osiem pociągów regionalnych dziennie - po cztery w każdą stronę.
Jak dodał, przechodząca przez tę miejscowość linia kolejowa nr 25 zostanie zelektryfikowana.
"Zobaczyliśmy obraz białej plamy komunikacyjnej"
"Sceptycy z niedowierzaniem patrzyli na podpisanie ustawy na peronie z którego od 13 lat nie mógł skorzystać żaden pasażer. W obiektywach kamer zobaczyliśmy prawdziwy obraz białej plamy komunikacyjnej: zabite okna budynku stacji kolejowej. Tak to wygląda dziś" - opisał Andrzej Bętkowski.
Dodał, że w Tomaszowie Mazowieckim lub Skarżysku-Kamiennej pasażerowie będą mogli przesiąść się na pociągi w stronę łodzi, Warszawy czy Krakowa.
ZOBACZ: Pociąg TLK "Hańcza". Rowerzyści jadą nad jeziora. Wagon pełen jednośladów
Od 2009 roku przez Końskie przejeżdżają tylko składy towarowe. "Tyle czasu musieliśmy czekać na to, aby w końcu przestano mówić, że »nie opłaca się«. Ci, którzy likwidowali te połączenia ,nie brali pod uwagę czynnika społecznego. W ten sposób odbierano szanse i możliwości przed wieloma Polakami z mniejszych miejscowości" - uznał świętokrzyski marszałek.
Bętkowski poinformował również, iż dzięki ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi i wiceministrowi Andrzejowi Bittelowi, PKP PLK "wyremontują i poprawią bezpieczeństwo" na peronach przy szlaku nr 25. "Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie" - zapowiedział.
Podziękował także za współpracę marszałkowi województwa łódzkiego Grzegorzowi Schreiberowi.
Duda w Końskich: wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne
Prezydent Duda podpisał ustawę "Kolej Plus" 4 kwietnia 2020 roku. Nowe prawo wprowadziło Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej i ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.
- Program rusza także tutaj, w Końskich (...). Cieszę się, że jesteśmy w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki, aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy, rysując na powrót linię kolejową - mówiła wówczas głowa państwa.
ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę na peronie dworca. Rusza program Kolej Plus (artykuł z 2020 r.)
Prezydent wyliczał, że wartość programu Kolej Plus do roku 2028 wyniesie 6,5 mld zł. - Mam nadzieję, że wiele miast i ludzi dzięki temu programowi odzyska swoje możliwości komunikacyjne. Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tys. mieszkańców, otrzyma połączenia kolejowe - ogłaszał Duda.
Wróciły pociągi do Walił, pojawią się w Uhercach
Jak na początku 2020 roku zapowiedział resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną regularne połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.
Na razie w dwóch pierwszych miastach pasażerskiej kolei nie ma, a do Włodawy składy lokalne docierają tylko w wakacyjne weekendy.
W niektórych regionach Polski przywracane są kursy pociągów. Przykładowo od 1 maja kolej znów jeździ na podlaskiej trasie Białystok-Waliły, natomiast od najbliższej soboty PKP Intercity - po ponad 10 latach całkowitego wyłączenia tej trasy - obsłuży stacje Uherce Mineralne i Lesko Łukawica w Bieszczadach.
Czytaj więcej