Saudyjczyk stracony za przestępstwo, które popełnił jako nieletni. Miał przyznać się po torturach
Mimo zapewnień Arabii Saudyjskiej o zniesieniu kary śmierci dla nieletnich, w kraju stracono mężczyznę za przestępstwa, które ten popełnił w wieku 17 lat - podaje portal BBC News powołując się na organizacje praw człowieka.
Mustafa Haszem al-Darwisz został aresztowany w 2015 roku za przestępstwa związane z protestami. Saudyjskie władze twierdzą, że został oskarżony o tworzenie komórki terrorystycznej i próbę przeprowadzenia zbrojnej rewolty.
ZOBACZ: Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało
Ale organizacje praw człowieka wezwały do wstrzymania jego egzekucji, twierdząc, że proces był niesprawiedliwy. Amnesty International (AI) i organizacja charytatywna sprzeciwiająca się karze śmierci Reprieve twierdzą, że 26-letni al-Darwisz odwołał swoje zeznania, które przypuszczalnie zostały złożone w następstwie tortur.
Próba zabójstwa - nie wiadomo kiedy
Według Reutera al-Darwiszowi zarzucono "dążenie do zakłócenia bezpieczeństwa poprzez zamieszki" i "sianie niezgody". Wśród dowodów było zdjęcie "obraźliwe dla sił bezpieczeństwa" oraz jego udział w ponad 10 "zgromadzeniach-zamieszkach" w 2011 i 2012 roku.
Saudyjskie MSW poinformowało, że al-Darwisz próbował również zabić członków lokalnych sił bezpieczeństwa. Jednak – jak wskazuje Reuters - dokumenty sądowe nie precyzują dat żadnego z jego przestępstw.
Organizacja Reprieve powiadomiła, że rodzina skazanego nie otrzymała żadnej informacji o egzekucji z wyprzedzeniem i dowiedziała się o niej dopiero z internetu. MSW podało, że skazanego stracono w mieście Ad-Dammam; nie podano jednak kiedy.
Miało być stosowane wstecz
W ub.r. saudyjskie władze zapowiedziały, że nie będą już wydawać wyroków śmierci na osoby, które popełniły przestępstwa, gdy były nieletnie, a zamiast tego zastosują tylko maksymalny wyrok 10 lat więzienia. Dekret królewski mówił, że nowe prawo będzie stosowane z mocą wsteczną wobec osób oczekujących na egzekucję.
ZOBACZ: USA: Stracono niewinnego? Nowe DNA z miejsca zbrodni
AI i Reprieve twierdzą, że sprawa al-Darwisza powinna zostać rozpatrzona zgodnie z nowymi przepisami. Zarówno te, jak i inne organizacje praw człowieka wielokrotnie zgłaszały zastrzeżenia co do wdrażania tej reformy.
Na początku br. Saudyjska Komisja Praw Człowieka poinformowała, że w kraju "drastycznie" zmniejszono liczbę osób, które skazano na śmierć w 2020 roku. Według Reprieve w Arabii Saudyjskiej stracono taką samą liczbę osób w pierwszej połowie 2021 r., jak w całym 2020 r.
Czytaj więcej