PG: ewentualne umorzenie przez TK spraw związków jednopłciowych - zagrożeniem dla ładu społecznego
Ewentualne umorzenie sprawy kilku skarg dotyczących braku możliwości zawierania związków jednopłciowych byłoby zagrożeniem dla porządku prawnego i ładu społecznego w Polsce - ocenił w poniedziałkowym komunikacie Prokurator Generalny.
Jednocześnie w komunikacie przekazanym przez Prokuraturę Krajową poinformowano, że w poniedziałek do TK trafił wniosek Prokuratora Generalnego, w którym - ze względu na wagę sprawę - wniesiono, aby skargi te "zostały rozpatrzone łącznie przez pełny skład Trybunału".
Skargi dotyczą zgodności przepisu z konstytucją
- Próby podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej wymagają jednoznacznych rozstrzygnięć. Takiego stanowiska należy oczekiwać od Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sześciu złożonych przez obywateli skarg kwestionujących instytucję małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny. Konsekwencją ich uznania byłoby wprowadzenie do porządku prawnego w Polsce sprzecznych z konstytucją małżeńskich związków par homoseksualnych - zaznaczono w informacji przekazanej przez PK.
ZOBACZ: USA. Sondaż: rekordowe poparcie dla małżeństw jednopłciowych, również wśród Republikanów
Skargi konstytucyjne, które zarejestrowano w TK - m.in. w 2017 r. - dotyczą zgodności z konstytucją przepisu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiącego, że "małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński".
Przepisowi zarzucana jest niekonstytucyjność "w zakresie, w jakim nie umożliwia zawarcia małżeństwa prze dwie osoby tej samej płci, a co najmniej nie przewiduje jakiejkolwiek formy prawnej instytucjonalizacji związków tworzonych przez osoby tej samej płci".
ZOBACZ: Włochy. Ambasada RP reaguje na kwiaty z sierpem i młotem złożone na Monte Cassino
PG wskazuje na sześć takich skarg w TK. W odniesieniu do nich wnioskuje o ich nieuwzględnienie przez TK i uznanie kwestionowanego przez skarżących przepisu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego za zgodny z konstytucją.
- Każde inne rozstrzygnięcie, w tym ewentualne umorzenie sprawy, byłoby zagrożeniem dla porządku prawnego i ładu społecznego w Polsce. Otwierałoby na przyszłość drogę do kierowania do Trybunału skarg lub wniosków podważających konstytucyjne zasady, jak ochrona rodziny i instytucji małżeństwa rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny - wskazano w poniedziałkowym komunikacie przekazanym przez PK.
Czytaj więcej