Zmiany w rządzie i KPRM. Cieszyński sekretarzem i pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa
Janusz Cieszyński, obok funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu informatyzacji, pełni od wtorku również rolę pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa - poinformowała KPRM w komunikacie.
O tym, że Cieszyński wraca do rządu, Interia informowała w zeszły wtorek. Kilka dni później w "Tygodniku" Interii były minister zdrowia Łukasz Szumowski, z którym współpracował Cieszyński m.in. na początku pandemii koronawirusa, uznał, iż nowy sekretarz stanu ds. cyfryzacji "powinien mieć pomnik w każdej gminie".
ZOBACZ: Szumowski: szczepienie jest naszym moralnym obowiązkiem
- Udało mu się wprowadzić e-receptę. Jak wyglądałaby pandemia, gdybyśmy musieli przychodzić do lekarza po receptę? Ilu ludzi więcej zaraziłoby się w poczekalni w przychodni, ilu z nich umarłoby? - pytał eksminister w rozmowie z Piotrem Witwickim.
Jak napisano we wtorkowej informacji, od wtorku, 8 czerwca Janusz Cieszyński zastąpił na obu stanowiskach ministra Marka Zagórskiego, który złożył rezygnację.
Pełnomocnik odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
"Duże doświadczenie"
Jak przekazała kancelaria premiera, Cieszyński jest "menedżerem z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji". Nowy sekretarz stanu zapewnił, iż jego "celem numer jeden" jest dalszy rozwój e-usług, bo "tego dziś oczekują Polacy".
ZOBACZ: Nowy minister cyfryzacji. Będzie nim Janusz Cieszyński
- Kolejny cel to kadry dla cyfrowej gospodarki. Z branżowych raportów wynika, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków. Jestem przekonany, że to zaniżone szacunki. Jeśli, jako państwo, chcemy się rozwijać, musimy mieć ludzi, którzy będą w stanie realizować te działania - dodał Cieszyński.
Nazwisko Cieszyńskiego pojawiło w kontekście zakupu respiratorów w kwietniu ubiegłego roku od firmy należącej - według mediów - do handlarza bronią.
Oświadczenie Kaczyńskiego
Wicepremier Jarosław Kaczyński, szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że decyzja o zakupie została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, a te "nie wiedziały przeciwwskazań".
- To oświadczenie to potwierdzenie tego, co mówiliśmy razem z panem profesorem Łukaszem Szumowskim od początku tej sprawy. Warto wskazać, że informacje o konkretnych zakupach, które dokonywało ministerstwo, były dostępne na stronie internetowej. To nie jest tak, że ktoś coś w sposób sensacyjny ujawnił - mówił Cieszyński na antenie Polsat News pod koniec stycznia.
Oskarżenia pod swoim adresem nazywał elementem politycznej walki i zapewniła, że od samego początku tej sprawy resort zdrowia współpracował z CBA, które "pozytywnie zaopiniowało transakcję".
Zadania pełnomocnika
Do jego zadań, tj. realizowania polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa, należy m.in. koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Zespoły te działają w trzech obszarach.
ZOBACZ: Były wiceminister zdrowia wraca do współpracy z rządem. Co będzie robił Janusz Cieszyński?
Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW - za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) - za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki.
Wykorzystując dane z zespołów i przy współpracy z nimi, pełnomocnik ma za zadanie oceniać funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i sprawować nadzór nad procesem zarządzania ryzykiem, upowszechniać nowe rozwiązania, inicjować krajowe ćwiczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wydawać rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania na wniosek krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa CSIRT.
Współpraca z innymi państwami
Pełnomocnik odpowiada też za współpracę z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi, podejmowanie działań mających na celu wspieranie badań naukowych i rozwój technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Podejmuje również działania mające na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. rolę Pełnomocnika, reguluje ustawa, która weszła w życie w 2018 r. Obecnie trwają prace nad jej nowelizacją.
Zadania sekretarza stanu
Cieszyński objął również od wtorku funkcję sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy koordynowanie realizacji zadań w zakresie działu administracji rządowej - informatyzacja.
Jak wskazano w komunikacie, Cieszyński jako główne cele na tym stanowisku stawia dalszy rozwój e-usług, kształcenie kadr dla cyfrowej gospodarki, a także kontynuację działań w zakresie dostępu do szybkiego internetu.
Według KPRM, Janusz Cieszyński to menedżer z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji.
Kim jest Janusz Cieszyński?
W komunikacie wskazano, że w latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. za nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
W tym czasie wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta czy e-skierowanie.
Od kwietnia tego roku pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji, której członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego.
Zastępca prezydenta
Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. był I zastępca prezydenta miasta Chełm, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.
Janusz Cieszyński pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.
Prowadził firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP.
W latach 2009-2014 pracował w branży telekomunikacyjnej.
Czytaj więcej