Chiny zmieniają politykę. Zezwalają na posiadanie trzeciego dziecka
Chińczycy wprowadzili zmiany w polityce demograficznej kraju. Rząd pozwolił parom na posiadanie więcej niż dwojga dzieci. Spowodowane jest to spadkiem wskaźnika urodzeń.
Chiny zakończyły politykę dwójki dzieci. Jest to spowodowane spadkiem wskaźnika urodzeń. Chiński rząd pozwolił parom na posiadanie do trzech dzieci - przekazało BBC.
Najniższa liczba urodzeń od lat 60 XX wieku
Według państwowego serwisu medialnego Xinhua zmiana została zatwierdzona przez prezydenta Xi Jinpinga na posiedzeniu biura politycznego.
Według statystyk, populacja Chin rosła w najwolniejszym tempie od dziesięcioleci. To zwiększyło presję na Pekin, aby zintensyfikował środki dla par, aby zapobiec spadkowi populacji.
W 2020 roku w Chinach urodziło się 12 milionów dzieci. Jest to najniższa liczba urodzeń odnotowana od lat 60. XX wieku. Dla kontrastu w 2016 roku urodziło się 18 milionów dzieci.
Kontrowersyjna polityka
To właśnie w 2016 roku chiński rząd zakończył budzącą spore kontrowersje politykę jednego dziecka i zezwolił parom na posiadanie dwójki potomstwa. Jednak reforma ta nie odwróciła spadającego wskaźnika urodzeń w kraju, chociaż przez dwa lata po jej wprowadzeniu odnotowano delikatny przyrost.
ZOBACZ: Tajny wahadłowiec X-37B przenosi broń jądrową. Rosja i Chiny nie mają z nim szans
- Chociaż polityka dotycząca drugiego dziecka miała pozytywny wpływ na przyrost naturalny, to okazała się krótkoterminowa - przekazała Pani Yue Su, ekonomistka z The Economist Inteligence Unit.
Przymusowe aborcje
Polityka jednego dziecka w Chinach została wprowadzona w 1979 roku aby ograniczyć przyrost naturalny. Rodziny, które naruszyły związane z tym przepisy były karane między innymi grzywną, utratą pracy, a nawet przymusowymi aborcjami.
Czytaj więcej