Koniec "jazdy na zderzaku" i pierwszeństwo pieszych. Nowe przepisy ruchu drogowego

Polska
Koniec "jazdy na zderzaku" i pierwszeństwo pieszych. Nowe przepisy ruchu drogowego
pixabay
- Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych - skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Od 1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, pieszy - zachowując szczególną ostrożność - wchodząc na przejście dla pieszych ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym - zarówno w dzień i w nocy.

Od 1 czerwca kierujący musi zachować szczególną ostrożność, zwolnić przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącego na nie.

 

ZOBACZ: Niechlubny rekord Polski. Nowy system "złapał" ponad 4,2 tys. kierowców łamiących przepisy w 10 dni

 

Pieszy będzie z kolei zobowiązany do zachowania wzmożonej czujności. Nowe przepisy zabronią korzystania z telefonu i innych urządzeń elektrycznych podczas przekraczania jezdni, torowiska lub przejścia dla pieszych, "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji".

 

WIDEO: Jakie zmiany wchodzą w życie od 1 czerwca? 

  

W dalszym ciągu prawo będzie zabraniać pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym także na przejściu dla pieszych.

 

- Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu – komentował niedawno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Gov.pl

 

 

W planach jest ogólnopolska kampania dotycząca m.in. właśnie poprawy bezpieczeństwa na przejściach. - Mamy nadzieję, że kampania będzie trwała aż do końca 2021 roku, w taki sposób, abyśmy mieli wielomiesięczne narzędzie do informowania uczestników ruchu drogowego zarówno o samych zmianach jak i o wadze tych zmian - zapowiadał w kwietniu Konrad Romik, dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jazda na zderzaku

Nowelizacja wprowadza także zakaz tzw. jazdy na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzono minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować od poprzedzającego pojazdu, który porusza się tym samym pasem ruchu. Obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami nie będzie dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

 

ZOBACZ: Wypadek auta osobowego i tira. Śmigłowiec LPR przyleciał po ciężko ranną kobietę i uległ awarii

 

Odległość ma wynosić połowę aktualnej prędkości - "kierowca jadący 100 km/h powinien jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech" - czytamy w komunikacie opublikowanym na rządowej stronie.

 

Gov.pl

 

Zmieni się również dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym. Przez całą dobę będzie się można poruszać z maksymalną prędkością 50 km/godz.

 

Gov.pl

 

"Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym." - podkreślili urzędnicy.

rsr/jo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie