PSL odpowiada na Polski Ład. "Plan dla Polski zapewni rozwój kraju po pandemii"
Nasz Plan dla Polski zapewni rozwój kraju po pandemii, nie będzie krępował przedsiębiorczości i da możliwości funkcjonowania dobrego sytemu ochrony zdrowia - powiedział w Kielcach europoseł Adam Jarubas, wiceprezes PSL. - My proponujemy: żadnych nowych podatków przez dwa lata po COVID, dobrowolny ZUS i koniec biurokracji - dodał szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.
Adam JArubas podkreślił, że PSL Koalicja Polska, jako pierwsza partia opozycyjna przygotowała odpowiedź programową na Polski Ład Zjednoczonej Prawicy. Trzema głównymi filarami projektu ludowców mają być: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych. - My proponujemy: żadnych nowych podatków przez dwa lata po COVID, dobrowolny ZUS i koniec biurokracji" - podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając pomysł rozwiązania kryzysu w publicznej służbie zdrowia.
PSL proponuje zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomo 6,8 PKB, 30 procentowe podwyżki dla pracowników tego sektora oraz możliwość odliczenia podatkowego do 1 tys. zł wydatków jakie Polacy ponoszą na leczenia prywatne. - Ale państwo za to, że płacisz składki, powinno ci zwrócić. I my proponujemy taki ryczałt na rok - 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty: czy to u stomatologa, czy w gabinecie specjalistycznym, czy w przychodni, czy w szpitalu prywatnym - zadeklarował powiedział Kosiniak-Kamysz.
Pieniądze na służbę zdrowia
- Jak i skąd wziąć pieniądze na zwiększenie wydatków? Proponujemy, w odróżnieniu od rządzących, nie kolejne opłaty i podatki, a przesunięcie środków ze składki rentowej. Kilkanaście lat temu w kraju było ponad 2 mln rencistów, dzisiaj jest to niespełna 700 tys. To daje kwotę około 15 mld złotych - mówił Jarubas.
Do tego PSL chce dołączyć środki z akcyzy za alkohol i papierosy. Co ma wygenerować łącznie około 20 mld złotych, które mają zostać skierowane na ochronę zdrowia. - To pozwoli w ciągu jednego roku oddłużyć wszystkie szpitale samorządowe w Polsce – ocenił wiceprezes PSL.
ZOBACZ: Kto jest liderem opozycji? Dulkiewicz: trudne pytanie
Ponadto ludowcy proponują zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia. - Podwyżki mają dotyczyć wszystkich nie tylko wybranych - podkreślił Jarubas.
Powiedział także, że Polacy, mimo przekazywania składek na ochronę zdrowia "nie mają dostępu do państwowego lekarza". - Polacy wydają 30 mld złotych w prywatnej ochronie zdrowia. To pokazuje, że państwo pobiera podatki i daniny i nie daje gwarancji dostępu do świadczeń medycznych. Dlatego proponujemy, żeby Polacy mogli na koniec roku odliczyć przynajmniej część tych wydatków, które zmuszeni są płacić za dostęp do ochrony zdrowia - mówił Jarubas.
Dobrowolna składka ZUS
W zakresie przedsiębiorczości ludowcy proponują m.in. dobrowolną składkę ZUS. - Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Niemczech. Masz środki płacisz, jeżeli twoja firma przeżywa problemy płacisz tylko składkę zdrowotną - wyjaśnił Jarubas. Dodał, że wprowadzenie takiego rozwiązania proponuje także rzecznik przedsiębiorców.
PSL proponuje ograniczyć biurokrację dzięki formule "jeden wniosek - jedna kartka" oraz ustanowić gwarancję niewprowadzania nowych podatków 2 lata po pandemii.
ZOBACZ: Polski Ład. Lekarz znalazł sposób na odmianę losów pacjentów kardiologii
Kolejną propozycją ludowców jest program Własny kąt. - Młodzi ludzie nie mają tego startu. "Mieszkanie Plus" to niewypał. My proponujemy "Własny kąt" - 75 tysięcy na wkład własny, na budowę domu czy zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego - zapewnił podczas wizyty w Krakowie prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Wsparcie to daje także możliwość otrzymania bezpłatnych projektów domów energooszczędnych.
W kolejnych tygodniach działacze PSL zamierzają zorganizować serię wydarzeń promujących program na terenie całego województwa.
Czytaj więcej