Media: Waszyngton nie zgadza się na piątkową sesję ONZ ws. konfliktu w Izraelu
Stany Zjednoczone sprzeciwiły się w czwartek prośbie Norwegii, Chin i Tunezji o zorganizowanie w piątek publicznego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia nasilającej się przemocy między Izraelem a palestyńskimi bojownikami - informuje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Według Reutera Waszyngton, sprzeciwia się organizacji sesji.
ZOBACZ: Ataki w Izraelu i Strefie Gazy. Obie strony zaapelowały do ONZ
Przedstawiciele USA oświadczyli, że dyskusja w Radzie nie byłaby produktywna. Nie wykluczyli jednak, że zgodzą się na ewentualne posiedzenie we wtorek.
Od poniedziałku odbyły się dwa pilne posiedzenia RB ONZ. Za każdym razem za zamkniętymi drzwiami i z udziałem przedstawicieli Izraela i Palestyny.
Apel Putina i ONZ
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, którzy w czwartek rozmawiali ze sobą w formie wideokonferencji, wezwali Izraelczyków i Palestyńczyków do zakończenia trwających czwarty dzień walk - poinformował Kreml.
ZOBACZ: Wymiana ognia w Izraelu. Zamieszki na ulicach
"W świetle eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego widzimy, że najważniejszym priorytetem jest zakończenie przemocy po obu stronach i bezpieczeństwo ludności cywilnej" - oświadczył Kreml po rozmowie Putina i Guterresa.
W oświadczeniu podkreślono, że obaj rozmówcy ponownie opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu opartym na dwupaństwowości, co byłoby zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Izraela i Palestyny.
Komunikat Francji
Także prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że jest zaniepokojony eskalacją przemocy między Izraelem a Palestyńczykami i wzywa do "ostatecznego zresetowania" negocjacji między obiema stronami - poinformował w czwartek Pałac Elizejski.
Służby prasowe Macrona podały, że francuski prezydent rozmawiał telefonicznie z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i "zdecydowanie potępił ataki, przeprowadzone przez Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne”, które "zagrażają ludności Tel Awiwu" i szkodzą "bezpieczeństwu państwa Izrael".
Macron złożył także Abbasowi kondolencje w związku z "licznymi stratami wśród palestyńskiej ludności cywilnej w wyniku operacji wojskowych i trwających starć z Izraelem". Poprosił także Abbasa o "wykorzystanie wszelkich środków, aby spokój w regionie został przywrócony tak szybko, jak tylko to możliwe".
Ostrzeżenie MSZ
- Wzywamy obie strony do deeskalacji i niepodejmowania kroków, które mogą przyczynić się do zaostrzenia sytuacji. Liczymy w tej chwili na wyciszenie emocji, bo to jest teraz najważniejsze - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk o konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Wawrzyk został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o zaostrzający się konflikt izraelsko-palestyński. - Wzywamy obie strony do deeskalacji, do niepodejmowania kroków, które mogą się przyczynić do zaostrzenia sytuacji. Uważamy, że w takiej sytuacji najlepsza jest rozmowa i dialog" - powiedział. "Liczymy w tej chwili na wyciszenie emocji, bo to jest w tej chwili najważniejsze - dodał.
- Polskich obywateli, którzy są na miejscu, wzywamy przede wszystkim do kontaktu z naszymi placówkami, ale też do unikania miejsc, w których odbywają się zgromadzenia, co do których są ostrzeżenia - podkreślił wiceszef MSZ.
Czytaj więcej