Powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Rząd wypłaci odszkodowania
Projekt ustawy, która wprowadza fundusz kompensacyjny ws. powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19 jest w trakcie uzgodnień, wkrótce trafi do Stałego Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - poinformowała w poniedziałek wiceminister zdrowia Anna Goławska.
Goławska pytana na konferencji prasowej, kiedy do Sejmu trafi ustawa przewidująca odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, odparła, że "jeśli chodzi o ustawę, która wprowadza fundusz kompensacyjny, jest ona w trakcie uzgodnień".
ZOBACZ: Ile lekarzy i pielęgniarek zmarło na koronawirusa?
- Spłynęło sporo uwag, które analizujemy i nanosimy poprawki. W najbliższym czasie ta ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - dodała wiceminister.
10 kwietnia Rządowe Centrum Legislacji przekazało, że projekt o Funduszu Kompensacyjnym, przewidującym odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 14 dni.
Od czego zależy wysokość odszkodowania?
O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów - po 26 grudnia 2020 roku, czyli wtedy, gdy rozpoczęto w Polsce te szczepienia.
ZOBACZ: Zmarła zakażona zakonnica; trwa badanie, czy to indyjska mutacja koronawirusa
Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte również działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.
Rekompensata będzie miała charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i w zależności przede wszystkim od okresu pobytu w szpitalu wynieść ma od 10 tys. do 100 tys. zł
Czytaj więcej