Szczątki chińskiej rakiety spadną na Ziemię. Nie ma nad nimi kontroli

Świat
Szczątki chińskiej rakiety spadną na Ziemię. Nie ma nad nimi kontroli
AP
Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę główny moduł "Tianhe", czyli "Niebiańską Harmonię". Chiny budują w przestrzeni kosmicznej własną stację

Prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę lub w sobotę na Ziemię zaczną spadać fragmenty olbrzymiej rakiety kosmicznej, którą Chiny wystrzeliły pod koniec kwietnia. Eksperci mają nadzieję, że szczątki runą do oceanu i nie będą stwarzać zagrożenia dla ludzi.

29 kwietnia rakieta o nazwie Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę jeden z modułów stacji kosmicznej, którą budują Chińczycy. Elementy rakiety, które wejdą z powrotem w ziemską atmosferę, ważą ponad 20 ton.

 

Niekontrolowany powrót 

 

Niektórzy eksperci nazywają je największym kosmicznym odpadem od 30 lat. Fragmenty rakiety spadną w weekend na Ziemię w sposób niekontrolowany. Dlatego nie wiadomo, gdzie się znajdą.

 

Amerykanie mają nadzieję, że spadną do oceanu, dlatego Pentagon na razie nie planuje zestrzelenia fragmentów chińskiej rakiety. W maju ubiegłego roku kolejna chińska rakieta spadła niekontrolowanie na Ocean Atlantycki u wybrzeży Afryki Zachodniej.

 

ZOBACZ: Prototypowa rakieta Starship eksplodowała po lądowaniu w Teksasie

 

Zdaniem Pentagonu miejsca upadku szczątków "nie można określić wcześniej niż w ciągu kilku godzin od jego ponownego wejścia w atmosferę". Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki oświadczył, że "Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych było świadome i śledziło położenie" chińskiej rakiety.

 

Chińska gazeta "Global Times", oceniła, że powłoka rakiety wykonana ze stopu aluminium łatwo spali się w atmosferze i nie będzie groźna dla ludzi. 

 

"Niebiańska Harmonia" 

 

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę główny moduł "Tianhe", czyli "Niebiańską Harmonię". Chiny budują w przestrzeni kosmicznej własną stację. Planują 10 kolejnych startów z dodatkowymi części powstającej stacji.  Szczątki o długości około 30 metrów byłby jednym z największych kosmicznych odpadków, które spadłyby na Ziemię.

 

ZOBACZ: Bilet na lot w kosmos... do wygrania na aukcji

 

To już trzecia stacja budowana przez chiny. Pierwsza, nazwana Tiangong-1, spadła na Ziemię i rozbiła się w Oceanie Spokojnym w 2016 roku. Wcześniej władze oświadczyły, że straciły kontrolę na instalacją. W 2019 roku przeprowadziły deinstalację drugiej stacji Tiangong-2.

 

W marcu szczątki rakiety Falcon 9 wystrzelonej przez amerykańską firmę należącą do Elona Muska SpaceX spadły na Ziemię w Waszyngtonie i na wybrzeżu stanu Oregon.

laf / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie