Francuski dziennikarz porwany w Mali. Błaga o pomoc
Olivier Dubois został porwany w kwietniu przez bojowników islamskich w mieście Gao na północnym wschodzie Mali. Po miesiącu od porwania w internecie pojawiło się w krótkie nagranie wideo, w którym dziennikarz apeluje do francuskich władz o pomoc.
Pracujący dla magazynów "LePoint Afrique" oraz "Liberartion" dziennikarz został porwany 8 kwietnia. W środę w internecie pojawił się 21-sekundowy filmik z jego udziałem, w którym prosi o pomoc.
Apel o pomoc
- Nazywam się Olivier Dubois. Jestem Francuzem. Jestem dziennikarzem. Zostałem porwany w Gao 8 kwietnia przez JNIM (ang. GSIM - Grupę Wsparcia Islamu i Muzułmanów, filię Al-Kaidy w Mali - red.). Zwracam się do mojej rodziny, moich przyjaciół i francuskich władz, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby mnie uwolnić - mówi Dubois w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.
🔴 INFO - #Mali : Le journaliste français #OlivierDubois a été enlevé au #Mali par le #GSIM, un groupe #jihadiste affilié à al-Qaida au Maghreb islamique (#AQMI). Dans une vidéo, il appelle les autorités françaises à tout mettre en œuvre pour le libérer. ⤵️ pic.twitter.com/jp3mqYctt7
— FranceNews24 (@FranceNews24) May 5, 2021
Autentyczność filmu potwierdził sekretarz generalny "Reporterów Bez Granic" Christophe Deloire.
ZOBACZ: Znaleźli nagranie dżihadystów. Tak szkolą się do porwań, zamachów i morderstw
"Zostaliśmy poinformowani o porwaniu dwa dni po zaginięciu dziennikarza. W porozumieniu z jego pracodawcami postanowiliśmy wtedy nie informować o tym zdarzeniu, aby nie przeszkadzać w pozytywnym załatwieniu sprawy" - napisał na Twitterze.
"Wzywamy do uwolnienia dziennikarza. Prosimy władze malijskie i francuskie, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby tak się stało" - dodał.
RSF appelle à la libération d'Olivier Dubois . Nous demandons aux autorités maliennes et françaises de tout mettre en oeuvre pour obtenir sa libération et adressons tout notre soutien à sa famille et à ses proches.
— Christophe Deloire (@cdeloire) May 5, 2021
Póki co ani władze malijskie, ani francuskie MSZ nie odniosło się do sprawy.
Zarówno Mali, jak i Niger, od lat zmagają się z atakami islamistycznych bojówek związanych z Al-Kaidą i dżihadystycznym Państwem Islamskim.
Czytaj więcej