Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.
Teraz czas na Senat
Po przegłosowaniu przez Sejm ustawa trafi teraz do Senatu.
- Mam nadzieję, że te 290 głosów "za" w Sejmie, znajdzie również swoje odzwierciedlenie w Senacie - powiedział w Polsat News wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
- Senat może po raz kolejny przedłużać te obrady, podgrzewać emocje, ale ostateczny glos należy do Sejmu - przypomniał. Zapowiedział również, że złoży wniosek do marszałka Senatu w tej sprawie.
- Jutro złożę stosowny wniosek w gabinecie marszałka Grodzkiego, aby porządek najbliższego posiedzenia Senatu został uzupełniony o tę ratyfikację - dodał.
WIDEO: Zobacz fragment programu "Debata dnia"