Premier na Litwie: wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację i wolność

Polska
Premier na Litwie: wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację i wolność
PAP/Valdemar Doveiko
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa

- Wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację i wolność - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "poprawa sytuacji na Wchodzie jest miarą naszego realizmu". W niedzielę szef rządu przebywa z wizytą na Litwie.

W niedzielę premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Wilnie, gdzie spotkał się z szefową litewskiego rządu Ingridą Simonyte. Premier na konferencji prasowej mówił o współpracy polsko-litewskiej, która układa się bardzo dobrze. - Na każdym polu mianownikiem tej dobrej współpracy niech będzie bezpieczeństwo naszych dwóch państw - podkreślił.

 

Ocenił, że ta współpraca "nie bierze się wyłącznie z chłodnej kalkulacji, ale również z naszej wspólnej historii". Przypomniał, że ta historia sięga "wspaniałych czasów Konstytucji 3 Maja i dużo głębiej".

 

ZOBACZ: Rosja zakazała wjazdu ośmiu przedstawicielom UE. To odpowiedź na sankcje

 

- Zaglądamy tam nie tylko po to, żeby sięgnąć do lamusa historii, ale wiemy doskonale, że w tej części Europy nasza współpraca na różnych polach jest absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce, jak i na Litwie - powiedział Morawiecki.

 

"To obszar szczególnie wrażliwy"

 

Premier zapewnił, że Polska i Litwa obserwują to co się na Białorusi i na Ukrainie. - Rozmawialiśmy z panią premier o tych tematach bardzo wnikliwie, ponieważ to nasze bezpośrednie sąsiedztwo (...) To obszar szczególnie wrażliwy, niestety - trzeba to mocno powiedzieć - z punktu widzenia imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białorusinów w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność - wyjaśniał Morawiecki.

 

Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miarą naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i Unii Europejskiej jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy. Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i w ogóle na świecie" - zapełnił premier. 

 

"Mocny głos Polski i Litwy jest potrzebny do rozwoju demokracji i wolności"

 

- W każdym domu bywają również spory, ale jestem tu dziś po to, aby raz jeszcze zaprosić do otwartej dyskusji na wszelkie tematy. Nie wątpię, że życzliwa współpraca pomoże osiągnąć wzajemne zaufanie - mówiła szefowa litewskiego rządu. Zwróciła uwagę, że w poniedziałek obchodzona będzie 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

- Litwa i Polska na przestrzeni stuleci osiągnęły wiele wspólnych zwycięstw, czasami były też porażki. Nauczyliśmy się, że silniejsi jesteśmy tylko będąc razem - podkreśliła.

 

Premier Litwy oświadczyła też, że wspólnie z szefem polskiego rządu zdecydowali o kontynuowaniu aktywnej pracy na rzecz pielęgnowania polsko-litewskich stosunków oraz wzmocnienia strategicznego partnerstwa.

 

"Mocny głos Polski i Litwy oraz ścisła koordynacja działań są również potrzebne do rozwoju demokracji i wolności w sąsiedztwie Europy. Mam nadzieję, że naród Białoruski, oraz wspólnoty polska i litewska w tym kraju jak najszybciej doczekają się tego dnia, kiedy same będą mogły tworzyć własną przyszłość" - podkreśliła.

 

Premier Morawiecki zapewnił zaś, że obecnie w obu państwach lepiej "rozumiemy wyzwania teraźniejszości i przyszłości". - Szukamy tego wspólnego mianownika wszędzie tam gdzie to jest możliwe i coraz lepiej nam się to udaje, do takiego stopnia, że mogę powiedzieć, że bardzo dawno nie było w naszej wspólnej historii, naszych różnych relacjach politycznych, społecznych, gospodarczych tak znakomitego okresu w jakim obecnie się znajdujemy - ocenił szef polskiego rządu.

 

Dodał, że ten okres jest jednak "pełen wyzwań i pułapek", które "wokół nas są i które nam grożą, które wiążą się z niebezpieczną polityką naszego wielkiego sąsiada za wschodu".

 

Wizyta na Litwie 

 

Od oficjalnego powitania premiera Mateusza Morawieckiego przez premier Litwy Ingridę Simonyte rozpoczęła się niedzielna wizyta szefa polskiego rządu na Litwie. Wśród poruszanych tematów - bieżące kwestie z agendy UE, tematy dwustronne oraz zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa, a współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła.

 

"Mamy wspólne cele" 

 

- Litwa jest strategicznym partnerem Polski nie tylko ze względu na więzy historyczne, czy położenie geograficzne, ale przede wszystkim z powodu podobnego stanowiska na temat obronności, stosunku do sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mamy wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozbudowy infrastruktury w regionie - wskazał przed wylotem Müller.

 

ZOBACZ: Premier: Składam najlepsze życzenia trwania w polskości

 

Dodał, że "łączy nas bliskie współdziałanie w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej takich jak: budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług".

 

Jak dodał, dobre relacje łączące oba państwa pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie