"To koniec tej epidemii". Dr Basiukiewicz chce zakończenia "wielkiej smuty"
To już jest koniec tej epidemii. Równomierne spadki (zakażeń - red.) 40 proc. tygodniowo. Zdjąć nakaz maskowy. Otworzyć punkty podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - apeluje dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.
Lekarz opublikował wpis na Twitterze, w którym wzywa do otwarcia gospodarki.
"Otworzyć szkoły. Otworzyć gospodarkę. Nie dla paszportu szczepionkowego. Zakończyć tę wielką smutę" - napisał dr Basiukiewicz.
To już jest koniec TEJ epidemii.
— Paweł Basiukiewicz (@PBasiukiewicz) April 27, 2021
Równomierne spadki 40% tygodniowo.
Zdjać nakaz maskowy.
Otworzyć POZ.
Otworzyć szkoły.
Otworzyć gospodarkę.
Nie dla paszportu szczepionkowego.
zakończyć tę wielką smutę.
Wykres i kalkulacje - K. Szczawiński. @AnnaSiarkowska pic.twitter.com/9HXGML6LxH
Przedstawił też wykres i kalkulacje dot. pozytywnych wyników testów na obecność COVID-19 w poszczególnych województwach.
ZOBACZ: Gowin: od 4 maja otwarty powinien być cały handel i siłownie
Wcześniej we wtorek wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o planie odmrażania gospodarki. W środę podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ma przedstawić propozycje dot. kalendarza odmrożenia gospodarki.
Gowin: "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny
Wicepremier poinformował, że zarekomenduje, by od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne.
Dodał, że jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie.
Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym.
WIDEO: Wicepremier przedstawia proponowany harmonogram luzowania obostrzeń
We wtorek resort zdrowia poinformował o 5 709 nowych przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast z powodu współistnienia z innymi schorzeniami - 361. W szpitalach przebywa 26 925 chorych z COVID-19, a 3041 z nich jest podłączonych do respiratorów.
W poniedziałek resort zdrowia informował o 3 451 nowych zakażeniach. We wtorek tydzień temu liczba ta wynosiła z kolei 9 246.
W szpitalach przebywa 26 925 chorych z COVID-19, a 3041 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To o 5013 hospitalizowanych pacjentów mniej niż tydzień temu.
MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 44 218 łóżek i 4502 respiratory.
Czytaj więcej