Postulaty Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy
Co najmniej 30 proc. środków dla samorządów, 400 mln euro dla zagrożonych branż i powołanie Komitetu Monitorującego - to niektóre z sześciu postulatów Lewicy przedstawionych w poniedziałek do Krajowego Planu Odbudowy. Lewica zwróciła się też do rządu o spotkanie i rozmowę w Sejmie.
Na konferencji w Sejmie liderzy Lewicy - wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń przedstawili sześć postulatów ws. Krajowego Planu Odbudowy.
Sześć najważniejszych spraw
Czarzasty mówił, że liczy na poważną reakcję na postulaty Lewicy ze strony rządu.
- Dlatego chcielibyśmy dzisiaj jako liderzy Lewicy przedstawić sześć spraw dla nas najważniejszych (dot. Krajowego Planu Odbudowy) i zwrócić się do strony rządowej z propozycją spotkania w Sejmie, ostatecznego przedyskutowania tych spraw i podejmowania stosownych decyzji - powiedział Czarzasty.
Każdy z trzech polityków Lewicy przedstawił po dwa postulaty dotyczącego wydatkowania środków z KPO.
WIDEO - Lewica o Krajowym Planie Odbudowy
Postulaty Lewicy
Te postulaty to: przeznaczenie co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem.
Kolejne postulaty to: przygotowanie szczegółowego planu wydatków także z części pożyczkowej; przeznaczenie 1 mld euro na szpitale powiatowe; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.
W grudniu ubiegłego roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
Czytaj więcej